Dahiliye yoğun bakım servisinde ağır sepsis ve septik şok tanıları ile yatırılan hastalara tanı konulması ile antibiyoterapi başlanması arasında geçen sürenin mortaliteye olan etkisinin retrospektif olarak incelenmesi
Examining the effect on mortality of time elapsed between diagnosing the patients with severe sepsis, diagnosed with septic shock in internal medicine intensive care service and starting antibiotherapy respectively
- Tez No: 406792
- Danışmanlar: PROF. DR. BİLGİN CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Dahiliye Yoğun Bakım Servisinde ağır sepsis ve septik şok tanıları ile yatırılan hastalara tanı konulması ile antibiyoterapi başlanması arasında geçen sürenin mortaliteye olan etkisinin retrospektif olarak incelenmesi. Dr.Yakup Duran Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı İnciraltı / İZMİR [email protected] AMAÇ: Sepsis, tedavi yönetimindeki gelişmelere rağmen önemini koruyan, enfeksiyon ve enfeksiyona verilen yanıt durumudur. Tedavi yöntemlerinde kaydedilen gelişmelere rağmen, özellikle organ yetmezliğinin eklendiği septik şok tablosunda en ileri merkezlerde dahi mortalite çok yüksektir. Sepsis tedavisinde en önemli basamak, mümkün olduğunca etkili ve geniş spektrumlu antimikrobiyallerin sistemik olarak hızla başlanması gerekliliğidir. Bu çalışmayla; Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesinde ağır sepsis ve septik şok tanıları ile izlenen hastalara tanı konulmasıyla antibiyoterapiye başlanması arasında geçen sürenin mortaliteye olan etkisini araştırmayı amaçladık. YÖNTEM: Ocak 2010 – Haziran 2014 arasında Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesinde yatan hastaların kayıtları retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya 18 yaş üstü, ağır sepsis ve septik şok tanıları ile yatan ve ileri evre metastatik maligniteleri olmayan hastalar dahil edildi. Kayıtlarına ulaşılabilen 110 hastanın dosya, laboratuvar testleri ve görüntülemeleri retrospektif olarak incelendi. BULGULAR:110 hastanın 61'i erkek, 49'u kadındı. 90 hastanın antibiyotik alım zamanı geç iken, 20 hastanın erken olarak saptandı. Antibiyotik alımı geç ve erken olan hastaların ortalama yaşları sırasıyla 73,9±12,2 ve 76±8,6 olarak hesaplandı. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı (p>0,05). Hastalık şiddeti açısından değerlendirildiğinde, antibiyotik alımı erken olan grubun ortalama APACHE II skoru 18,2±7,5, geç olan grupta ise 19,4±7,4 olarak tespit edildi. APACHE II skorları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p>0,05). Komorbiditeler açısından bakıldığında iki grup arasında anlamlı farklılık saptanmadı (p>0,05). Yaş, cinsiyet, APACHE II skoru ve diğer komorbiditelerin dahil edildiği lojistik regresyon modelinde antibiyotik alım zamanının geç olması, yüksek APACHE II skoru ve alınan kültürlerde üreme saptanması artmış mortalite için bağımsız risk faktörü olarak saptandı. SONUÇ: Uluslararası kılavuzlara göre ağır sepsis ve septik şok tanısı konulur konulmaz, ilk 1 saat içinde intravenöz antibiyotik tedavisi başlanmalıdır. Çalışmamızda antibiyotik alım zamanının 3 saatten geç olması, artmış mortalite için bağımsız risk faktörü olduğu görüldü. Antibiyotiği erken alan hastalarda mortalite %25 iken, geç alan hastalarda bu oran %61,1 idi. Mortaliteyi etkileyen diğer faktörlerin belirlenmesi için yapılan lojistik regresyon analizinde APACHE II Skoru ve kültürlerde üreme olması diğer bağımsız risk faktörleri olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Examining the effect on mortality of time elapsed between diagnosing the patients with severe sepsis, diagnosed with septic shock in internal medicine intensive care service and starting antibiotherapy respectively. Dr. Yakup Duran Dokuz Eylül University Faculty of Medicine Department of Internal Medicine İnciraltı/ İZMİR [email protected] AİM: Sepsis is an infection and a response to infection, which maintains its importance in spite of the improvements in treatment methods. Despite there have been advances in treatment methods, mortality is very high even in the most advanced centers especially if there is a septic shock template including organ failure. The most important step in sepsis treatment is necessity of beginning the effective and broad spectrum antimicrobial systematically. In this study, we aimed to investigate the effect on mortality of time elapsed between diagnosing the patients with severe sepsis, diagnosed with septic shock in Internal Medicine Intensive Care Service and starting antibiotherapy. METHOD: The records of treated patients in internal medicine intensive care service between January 2010 and June 2014 were examined retrospectively. The patients over 18 years who are diagnosed with severe sepsis and septic shock and the patients with non-metastatic malignancy in advanced stage were included in the study. The file, laboratory tests and scans of the 110 patients whose records could be reached were investigated retrospectively. RESULTS: 61 of the 110 patients were male and others (49) were female. It was determined that while the time of the antibiotic intake of 90 patients was early, the time of antibiotic intake of 20 patients was late. Average ages of the patients with late and early antibiotic intake were calculated as 73,9±12,2 and 76±8,6 respectively. The difference was not statistically significant (p>0,05). When evaluated in terms of disease severity, the average APACHE II score of the group whose antibiotic intake was early was determined as 18,2±7,5, and other group's ( late antibiotic intake) was 19,4±7,4. Difference between scores was not statistically significant (p>0,05). With regard to co-morbidities, no significant difference was determined between two groups. Being late of the time of the antibiotic intake in logistic regression model in which age, sex, APACHE II score and other co-morbidities included, very high APACHE II score and determination of culture positivity were evaluated as an independent risk factor for increased mortality. CONCLUSİON: As soon as possible severe sepsis and septic shock are diagnosed; the intravenous antibiotic treatment should be started in the first hour according to international guidelines. In our study, being three hours late of the time of antibiotic intake was determined as an independent risk factor for increased mortality. While the mortality was %25 in the patients taking the antibiotic early, this rate was % 61 in the patients taking the antibiotic late. In the logistic regression analysis to determine the other factors affecting the mortality, APACHE II Score and culture positivity were determined as other independent risk factors.