Gestasyonel diyabet öyküsü olan bireylerde MIF, FGF-23, fetuin-A,HS-CRP moleküllerinin kardiyovasküler risk faktörleri olarak değerlendirilmesi
Significance of mif, FGF-23, fetui̇n-A, HS-CRP molecules as cardi̇ovascular risk factors in women with a history of gestational diabetes mellitus
- Tez No: 406801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Çeşitli metabolik hastalıklarda MIF, FETUİN-A , FGF-23 ve hs-CRP moleküllerinin insülin rezistansı ve kardiyovasküler süreçlerle ilişkisinin olduğu gösterilmiştir. GDM (Gestasyonel Diyabet) öyküsü olan kadınlarda ise, doğum sonrasında aşikar diyabet ve erken yaşta kardiyovasküler hastalık gelişimi için riskin arttığı ortaya konmuştur. Biz de araştırmamızda GDM öyküsü olan bireylerde FGF-23, MIF, FETUİN-A, hs-CRP moleküllerinin metabolik ve kardiyovasküler risk faktörleri ile olan ilişkisini incelemeyi amaçladık.Yöntem: Araştırmamız vaka kontrollü ve kesitsel bir araştırma olarak planlandı. 01/08/2013 – 10/11/2014 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi endokrinoloji polikliniğinde takipli olan GDM öyküsüne sahip 57 birey ; benzer yaş aralığında ve demografik özelliklerdeki GDM öyküsü olmayan 42 birey ile karşılaştırmalı olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: İn different metabolic diseases MIF, FETUİN-A ,FGF-23,hs-CRP molecules were found to be in association with the pathophysiological processes of diabetes and cardiovascular diseases . Women with a history of gestational diabetes mellitus(p-GDM) have a markedly increased risk of diabetes and cardiovascular disease in the years after an index pregnancy. In this study our aim was to investigate the relation of MIF, FGF-23, FETUİN-A,hs-CRP molecules with metabolic and cardiovasculer risk factors in women with a p-GDM Method: Our study was designed as case-control and cross-sectional research.The 97 individuals who admitted Dokuz Eylul University Hospital Endocrinology outpatient clinic between 01/08/2013 – 10/11/2014 were included in the study.57 women with a p-GDM and 42 women with normoglisemic pregnancy period who have similar age and similar demographic characteristics were enrolled in case and control groups. MIF,FGF-23,FETUİN-A,hs-CRP, creatinine,GFR, ALT,GGT, lipid profile, HbA1C and serum insülin, c-peptit levels were studied from the serum samples of research groups. All the individiulas had 75 gram oral glucose tolerance testing . The anthropometric measurements and demographic values were noted in the forms. Carotid intima media thickness was measured by the same radiologist by doppler ultrasonography for each individiual. Findings:Serum MIF (pGDM=5.1±0.99ng/ml,Control=2.23±1.85ng/ml,p