Sağlıklı bireylerde postür analizinde symmetrigraf ve global postural system sonuçlarının değerlendirilmesi
Assessment of symmetrigraph and global postural system results for the posture analysis of the healthy individuals
- Tez No: 406909
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KEREM ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Postür bozukluğu toplumda çok yaygın olarak görülmektedir. Bunun nedenleri arasında ofis çalışma ortamının ergonomisinin eksikliği, alışkanlık, kültürel ve cinsel farklılıklar vardır. Yaptığımız çalışmanın primer amacı, sağlıklı bireylerde kullanılan postür analizi yöntemlerinden ikisinin (Symmetrigraf ve Global Postural System) sonuçlarını değerlendirerek metotların benzerliklerini veya farklılıklarını saptamaktır. Bu çalışmada, Mart 2015-Nisan 2015 tarihleri arasında 18–23 yaş arası 100 sağlıklı bireye Global Postural System ve Symmetrigraf ile postür analizi yapılmıştır. Symmetrigrafın önünde ayakta duran bireylere bragg postür tablosu kullanılarak posterior ve lateral postür analizi yapıldı. Postürün değerlendirilmesinde üçlü ölçek kullanıldı. Global Postural System ile kifoz, lomber lordoz ve sagittal planda başın hiza açıları hesaplandı. Yapılan çalışmadan elde edilen sonuçlar dikkate alındığında her iki yöntemden elde edilen sonuçların genel itibariyle paralellik arz etmediği söylenebilir. Sonuç olarak her iki yönteminde postür analizinde kullanılabileceğini ancak bu konuyla ilgili kapsamlı çalışmaların sayısının ve niteliğinin artması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Posture disorder is commonly seen in society. There are some differences among the reasons of them, these are ergonomy deficiency of office work environment, habits, culturel and sexual differences. The primer target of our work is to determine the similarities or differences of the methods by analysing the results of two of posture analysis methods used for the healthy individuals. In this study, the posture analysis has been made with Global Postural System and Symmetrigraf for 100 healthy individuals, 18-23 –year-old, between the dates of March 2015-April 2015. In the study, posterior and lateral posture analysis has been made for the individuals standing in front of the Symmetrigraf and Bragg posture table has been used for this analysis. Assessment of the posture has been made over triple scale. With the Global Postural System thorakal kyphosis and lumbar lordosis angles and measurements of sagittal plane head alignment have been calculated. When the results obtained from the studies are taken into consideration, it can be said that the results obtained from both methods do not show parallels in general. Consequently, we think that both methods can be used for the posture analysis, but the number and quality of the detailed studies related to this subject should be inreased.