Çocuk oto koltuğu kullanımı hakkında ailelerin bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
- Tez No: 406920
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ZELİHA SUSKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Çocuk oto güvenlik koltuğu kullanımı; gelişmiş ülkelerde adeta bir yaşam biçimi haline gelmiş iken gelişmekte olan ülkelerde pek yaygın değildir. Bu araştırmanın amacı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi'ne başvuran ailelerin çocuk oto güvenlik koltuğu kullanımı ile ilgili özelliklerini saptamaktır . Araştırmamıza Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastanesi'ne 1Kasım 2014-15 Ocak 2015 tarihleri arasında başvuran 10 yaşından küçük çocuğu olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 760 aile dahil edilmiştir. Ailelere 45 sorudan oluşan bir anket formu uygulanmıştır. Ve araştırma sonucunda ailelerin %85.8'inin çocuk oto güvenlik koltuğu hakkında bilgisi olduğu; ancak %45.9'unun çocuk oto güvenlik koltuğu kullandığı tespit edilmiştir. Çocuk oto güvenlik koltuğu kullanımı anne ve babanın eğitim düzeyi ile ve ailenin kişi başına düşen geliri ile doğru orantılı bulunmuştur. Ailelerin çocuk oto güvenlik koltuğunu nasıl temin ettikleri, çocuk kaç aylıkken aldıkları, alırken nelere dikkat ettikleri sorgulanmıştır. Çocuk oto güvenlik koltuğu kullanımı konusunda aileleri bilinçlendirmek için tüm sağlık çalışanlarına, doktorlara ve pediatri hekimlerine büyük rol düşmektedir. Ayrıca çocuk oto güvenlik koltuğu ile ilgili basın yayın organlarında daha fazla bilgilendirme yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Child car safety seat usage is like a lifestyle in devoloped countries; but it is not common in devoloping countries. The primary aim of this research is to asses the level of parenteral knowledge and their attitudes about using car safety seats whom admitted to Ankara University Medical School Children's Hospital. The research is conducted between 1 November 2014 and 15 January 2015 at Ankara University Medical School Children's Hospital. Totally 760 parents who have child under 10 years old and who accepted to answer the questionnaire included into this research. They were asked a questionnaire consisting of 45 questions. At the end of the research we saw that 85.8% of the families have knowledge about child car safety seat and only 45.9% of them use child car safety seat. Child car safety seat usage is related with parents' educational level and income per person. They were also asked how they get child car safety seat, how old their chidren were when they get child car safety seat, what they pay attention while buying the child car safety seat. According to the results of the study all health workers, doctors and especially pediatricians must inform the families. Also media companies must be more used to inform families.