Muğla bölgesi'ndeki balık çiftlikleri çevresinden avlanan balıklarda tetrasiklin aranması
Investigation of tetracycline residues in fishes hunted from surrounding fish farms in Muğla district
- Tez No: 406955
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS UĞUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Veteriner Hekimliği, Aquatic Products, Veterinary Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu doktora tez çalışması kapsamında Muğla Bölgesi'ndeki balık çiftliklerinin etrafından avlanan balıklar tetrasiklin grubu antibiyotik kalıntısı yönünden analiz edildi. Balık örnekleri Muğla ili Güllük Körfezi civarındaki Göltürkbükü, Torba, Güvercinlik Körfezi'nden kuzeye doğru Kuşadası'na kadar olan bölgede yetiştiricilik yapan 70 ayrı işletmenin çevresinden olta avcılığı yöntemiyle sağlandı. Avlanan çipura (Sparus aurata), mercan (Sparus pagrus) ve izmarit (Maena smaris) balıklarından elde edilen 70 adet balık örneği analiz için kullanıldı. Balık çiftliklerinin çevresindeki doğal ortamda yaşayan balıklar sucul ortamlar için çevre kirliliğinin biyoindikatörü olarak kabul edilmektedir. Bu yüzden çiftliklerinin çevresinden avlanan balıklarda koruma ve tedavi amaçlı olarak sıkça kullanılan tetrasiklin (oksitetrasiklin, tetrasiklin, klortetrasiklin, doksisiklin) kalıntısının belirlenmesi amaçlandı. Balıklarda tetrasiklin kalıntıları LC MS/MS yöntemi ile analiz edildi. Seçicilik, doğrusallık, geri kazanım, duyarlılık ve kesinlik ölçütlerinde metot validasyonu yapıldı. Tespit sınırları (LOD) Oksitetrasiklin 11 µg/kg, Tetrasiklin 13 µg/kg, Klortetrasiklin 7,4 µg/kg ve Doksisilin 9,4 µg/kg olarak belirlendi. Analizin geri kazanımları Oksitetrasiklin için %100,5; Tetrasiklin için %101,3; Klortetrasiklin için %99, Doksisilin için %100,5 olarak tespit edildi. Analizlerin sonucunda balık örneklerinin hiçbirinde Tetrasiklin grubu antibiyotikler (oksitetrasiklin, tetrasiklin, klortetrasiklin, doksisiklin) tespit edilemedi. Balıklarda tetrasiklin antibiyotiklerin kalıntı düzeyini tespiti için LC MS/MS yönteminin uygun olduğu görüldü. Yapılan analizlerde hesaplanabilir limitlerde tetrasiklin kalıntısı bulunmaması çevre ve halk sağlığı açısından memnuniyet verici olarak kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this PhD thesis fishes hunted around fish farms in Muğla district were analyzed in terms of tetracycline antibiotic residues. Fish samples were provided from surrounding of 70 different fish farms from Göltürkbükü, Torba, Güvercinlik, Güllük Bay to Kuşadası around Muğla district by hand-line hunting method. Seventy pieces of fish samples, which consist of Sparus aurata, Sparus pagrusand Maena smaris species, were used for analysis. Fishes living in thenaturalenvironmentaroundthefarmare considered asbioindicatorof environmental pollutionfor the aquatic environment. For this reason, it was aimed to analyze tetracycline (oxitetracycline, tetracycline, chlortetracycline, and doxycycline) residues, which are frequently used for the purpose of protection and treatment, in fishes hunted around the fish farms. Tetracycline residues in fishes were analyzed by the LC MS/MS method. Validation was performed at the critera of specificity, linearity, recovery, precision at sensitivity. Limits of detection (LOD) was determined as µg/kg: Oxytetracycline 11, Tetracycline 13, Chlortetracycline 7,4 and Doxycycline 9,4. Recovery values were determined as Oxytetracycline 100,5%; Tetracycline 101,3%; Chlortetracycline 99% and Doxycycline 100,5%. At the end of the analyses, no tetracycline antibiotic (oxytetracycline, tetracycline, chlortetracycline, and doxycycline) residues were found. Also it is seen that LC MS/MS is a suitable method for the detection of tetracycline antibiotics residues in fish samples. It can be expressed that the fish samples have no tetracycline antibiotic residues at the detectable limits is a satisfactory result in terms of environment and public health.