Rezin esaslı restoratif materyallerin polimerizasyonu esnasında süt dişi pulpa odasındaki sıcaklık değişikliklerinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of temperature changes i̇n pri̇mary teeth pulp chamber duri̇ng poli̇meri̇zati̇n of resi̇n based restorative materials
- Tez No: 406954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL TOSUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında ışık kaynakları ile farklı rezin materyallerin polimerizasyonu sırasında süt dişi pulpa odasında meydana gelen sıcaklık değişikliklerinin in vitro ortamda pulpal mikrosirkülasyonu taklit eden ve mikrosirkülasyonu olmayan düzenekler kullanılarak araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada 200 adet çürüksüz süt molar dişi kullanıldı. Süt dişlerine paralelometre cihazı ile 3X3 mm genişliğinde, 2 mm derinliğinde, 1 mm dentin kalınlığı olacak şekilde sınıf I kaviteler açıldı. Rezin esaslı materyal olarak Prime Bond NT+ Dyract XP ve SE Bond+ Filtek Z250 kullanıldı. Materyaller; Optiluks 501, Elipar S10, Valo LED Standart mod, Extra güç mod ve Plazma mod ışık kaynakları kullanılarak polimerize edildi. Hem adeziv sistemlerin hem de rezin restoratif materyallerin polimerizasyonunda pulpa odasında ortaya çıkan sıcaklık artışları, mikrosirkülasyonu olan ve olmayan düzenekler kullanılarak, j tip termocupl ile ölçülerek kaydedildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it is aimed to investigate primary tooth pulp chamber temperature changes during polimerization of different resin materials with light sources by using devices simulates microcirculation or have no microcirculation. In this study, 200 non-carious primary molar teeth were used. Class I cavities in 3X3 mm width, 2 mm depth and dentin thickness of 1 mm were opened by using parolometer device. Prime Bond NT+Dyract XP and SE Bond+ Filtek Z250 were used as resin materials. Materials were polymerized with Optiluks 501, Elipar S10, Valo LED Standard mode, Extra power mode and Plasma mode light sources. Pulpal temperature rise during polymerization of adhesive systems and resin restorative materials were recorded with j type thermocouple by using devices with or without microcirculation. Light sources used in the study were found to have a statistically significant differences between temperature rises during polymerization of the resin materials (p 0.05).