Acil servise başvuran renal kolik hastalarında ağrının analjezik nosiseptif indeks monitörizasyonu ile değerlendirilmesi
Evaluation of pain with analgesic nociceptive index monitoring in emergency service admitted renal colic patients
  1. Tez No: 406979
  2. Yazar: FATİH GÜNGÖRMEZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BÜYÜKASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada acil servise ağrı ile başvuran renal kolik hastalarında ağrının ve verilen tedavinin etkinliğinin analjezik nosiseptif indeks monitörizasyonu kullanılarak değerlendirilmesi ve sonuçların vizüel analog skala ile korale olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda acil servise yan ağrısı şikâyeti ile başvuran renal kolik hastalarında başvuru sonrasında rutin muayene ve tetkik işlemleri sonucunda renal kolik düşünülen hastalar monitörlü gözlem yataklarına alındılar. Çalışmaya 100 renal kolik hastası dahil edildi. İlaç tedavisi öncesi ve sonrasında 5. , 15. , 30. , 60. ve 90. dakikalarda hastaların analjezik nosiseptif indeks ve vizüel analog skala değerleri ve vital bulguları ölçülüp tez protokol formuna hemşire tarafından kaydedildi ve istatistiksel analiz yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate severity of pain and effectiveness of the treatment given in renal colic patients admitted to the emergency department using analgesics nociceptive index monitoring and investigate whether the results correlated with the visual analogue scale. Materials and Methods: Renal colic patients who admitted to the emergency department with severe pain after routine examination and tests were taken to monitor observation beds . 100 patients were included to the study. Before the drug therapy and after using drug; at 5, 15, 30, 60 and 90 minutes analgesics nociceptive index , visual analogue scale and vital signs were measured.