Bartın şehir coğrafyası
Urban geography of Bartın
- Tez No: 406983
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bartın şehri Karadeniz Bölgesinin Batı Karadeniz Bölümünün Küre Dağları Yöresinde yer almaktadır. Şehir farklı jeomorfolojik birimlerin bulunduğu alanda ve deniz seviyesinden 25 m yükseklikte kurulmuştur. Şehri oluşturan mahalleler genel itibarıyla Orduyeri Tepesi, Kırtepe, Ömer Tepesi, Aladağ Tepesi yamaçlarında, bu tepelerin arasındaki düzlüklerde ve Bartın Çayı kenarındaki sahalarda konumlanmıştır. Şehrin üzerinde bulunduğu arazi genel olarak kalkerli bir yapıya sahiptir. Yine bu arazi üzerinde kum, kil ve marn tabakaları da görülmektedir. Kalker örtüsünün altında ise kayran adı verilen gri renkli sert kayalar yer almaktadır. Şehir tarihi süreç boyunca birçok uygarlığın yaşadığı bir yerleşme olmuştur. Eski çağda Gaska, Hitit, Paflagon, Kimmer, Lidya, Pers kavimlerinin egemenliğinde, Bizans döneminde Pontus ve Roma egemenliğinde kalmıştır. Selçuklu döneminde Selçuklu Devleti'nin, Osmanlı döneminde Osmanlı Devleti'nin toprakları içerisinde yer almıştır. Çalışma sahası 24 yıllık bir il merkezi olma özelliği taşımaktadır. Şehirleşme, sanayi ve ticaret açısından belli bir düzeyde gelişme kaydetmiştir. Bartın şehrindeki tarihi kaynaklar ve kıyı kaynakları dikkat çekicidir. Tarihi ahşap evleri, İnkumu ve Güzelcehisar kıyıları önemli turizm kaynaklarıdır. Ayrıca şehirde 2008 yılında Bartın Üniversitesinin kurulması ekonomik, sosyal ve kültürel açıdan hareketlilik sağlamıştır. Şehrin mekansal olarak gelişimi güney yönündedir. Bu durumun oluşmasında şehrin güney kesiminde yüzey şekillerinin daha az engebeli oluşu ve buna bağlı olarak şehirsel gelişime daha uygun olması etkili olmuştur. Şehirde geleneksel yapılı evler ve yeni yapılan konutların bir arada bulunması şehirsel morfoloji açısından dikkat çekmektedir. Bunun yanında bazı altyapı sorunları bulunsa da sorunlar çok ciddi boyutta değildir ve günden güne çözülmektedir. Anahtar Kelimeler Bartın, Şehir, Şehirleşme.
Özet (Çeviri)
Bartın is located in Kure Mountains territory of Western Blacksea Region in the Blacksea Region. The city is positioned on 25 m above the sea level and a various goemorphologic units of area. The district units forming the city are generally located in Orduyeri Tepesi, Kırtepe, Ömer Tepesi, on the hillside of Aladağ Tepesi, behind the plains of these hills and on the plains of near the Bartın River. The area where the city is settled down contains calcerous soil besides sand, clay and marl layers. The city has been a constant settlement for many civilizations during the history. It was dominated by Gaska, Hittite, Paflagon, Cimmerian, Lydia, Persians during the ancient period and by Pontus and Romans during Byzantian period and by Seljukian during Seljukian period and by Ottoman Empire during Ottoman period. The labour zone has the feature of being a 24 year old city centre. It has developed at a reasonable level in terms of industry, urbanization and business. Bartın carries weight with its potential cultural resources and the city has benefited from these resources with the help of some kind of activities. Moreover, having been founded in 2008 the university has provided vivacity in terms of cultural variability. What is more, historical and seacoast resources increase the attractiveness of the city and carry weight with tourism. The spatial growth of the city occurs towards the south direction. The reason this growth is that the south of the city is less uneven and more convenient for urbanization. It is spectacular in terms of urban morphology that the traditional construction houses and modern houses are accompanying each other. Although the city has some infrastructive problems, these problems are not at a serious level and they are being selved day by day. Keywords Bartin, City, Urbanization