Çaycuma ilçesinin coğrafyası
Geography of Çaycuma district
- Tez No: 385404
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KODAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 565
Özet
Çaycuma İlçesi'ni coğrafi açıdan incelemek amacıyla ele alınan bu araştırma, bir doktora tezi çalışmasıdır. Araştırma sahasını oluşturan Çaycuma İlçesi, Zonguldak iline bağlı bir ilçe olup, Karadeniz Bölgesi'nin Batı Karadeniz Bölümü'nde yer almaktadır. Çaycuma; yaklaşık 498 km2 yüzölçümü ile Ereğli, Devrek ve Merkez ilçeden sonra yüzölçüm olarak Zonguldak'ın üçüncü büyük ilçesidir. İlçe, idari yapısı olarak 5 kasaba 83 köy yerleşmesinden oluşmaktadır. 2013 yılı sonu itibariyle 92.690 nüfusu ile Merkez ilçe ve Ereğli'den sonra Zonguldak'ın en büyük ilçesidir. Çaycuma ilçesi; 2013 yılı itibariyle; 52.243'ü kır, 16.415'i kasaba ve 26.032 şehir nüfusuna sahiptir. İnceleme sahasının idari sınırını kuzeyde, doğal sınırı teşkil eden Karadeniz oluşturmaktadır. Batıda Kilimli ve Zonguldak Merkez ilçe, güneyde ise Gökçebey ilçesi oluşturur. İlçenin doğusunda ise Bartın ili bulunmaktadır. İnceleme sahası; genel olarak doğu-batı doğrultuda uzanan Kuzey Anadolu Dağları'nın engebeli yeryüzü şekilleri ile Filyos Çayı'nın aşındırma ve biriktirme şekillerinin oluşturduğu bir arazi üzerinde yer alır. Çaycuma ilçesinin; Karadeniz Bölgesi nemli iklimi etki sahası içerisinde yer aldığı söylenebilir. Ayrıca bitki örtüsü özelliği olarak da nemli orman grubu içerisinde yer aldığından söz edilebilir. İlçenin bitki örtüsünü daha çok orman ve psödomaki oluşturmuştur. Çaycuma, 1970 yılına kadar küçük bir yerleşme durumundayken, söz konusu yılda Çaycuma Seka Kâğıt ve Selüloz Fabrikası'nın faaliyete geçmesiyle önemli bir gelişme göstermiştir. İlçe ekonomisinde geçmişte olduğu gibi, bugünde kömür madeni işçiliği önemli yer tutmaktadır. Bugün maden işçiliği yanı sıra sanayi ve hizmet sektörlerinde yeni iş sahaları ilçe ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Ulaşım açısından; hava, demir, deniz ve karayolu gibi elverişli bir konumda yer alması, önemli pazar alanlarına yakınlığı ve gelecekte yapımı planlanan Filyos Vadi Projesi'ne bağlı olarak kurulacak yeni sanayi tesisleri ile yerleşmenin yakın gelecekte önemli bir ilçe konuma geleceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study is a doctoral thesis which aims to research Çaycuma district geographically.Çaycuma, where the research area takes place, is a district of Zonguldak province and also is located on Western Black Sea shore of the Black Sea region. Çaycuma with its 498 square kilometers is the fourth largest district of Zonguldak following districts of Eregli, Devrek and central district. In terms of administrative structure, the district includes in 5 towns and 83 villages. By the end of 2013, Çaycuma with its population of 92.690 is the most important district of Zonguldak following Central district and Eregli. By 2013, Çaycuma has 52.243 prairies, 16.415 towns and a population of 26.032. The administrative boundary of its research area is limited with the Black Sea which is the natural boundary of the region. Çaycuma is encircled by three districts and a province: Kilimli and Zonguldak city centre to the West, Gökçebey to the South and Bartın province to the East. Çaycuma is located on the rugged landforms of the North Anatolian Mountains running in the direction of East-West and also on the rugged terrain formed from the eroding and accumulation of the Filyos River. Çaycuma district can be said to take place in sphere of influence of the humid climate of the Black Sea region. Moreover, it takes part in the humid forest group with regards to flora. Largely, the flora of the district consists of forest and pseudo. Although Çaycuma had been a small settlement by 1970, when Çaycuma Seka pulp and paper industry was established, it has developed highly because of the factory since then. The labour of mine still takes an important place in the district economy as it was in the past. Today in addition to mine labor, new job opportunities in industry and service sectors play an important role in the district economy. In the future, Çaycuma, which takes place on the air, railway, marine and highway in terms of transportation, may be said to turn into an important district because of its proximity to the marketing places and also with the new factories to be established which will actualize up to the planned construction of“Filyos Vadi Project”.