Türkiye - Azerbaycan arasında ticari ilişkilerin tarihi ve gelişim potansiyeli
History and development potential of trade relations between Turkey - Azerbaijan
- Tez No: 407007
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Soğuk Savaş'ın sona ermesinden ve SSCB'nin dağılmasından sonra diğer müttefik cumhuriyetler gibi Azerbaycan da, 18 Ekim 1991'de bağımsızlığını ilan etti. Bağımsızlığını ilan ettiği günden Azerbaycan demokratik, sivil, piyasa ekonomisi ilkelerine uygun toplum kuruculuğunu temel hedef olarak benimsemiştir. Dünyada ekonomik küreselleşme ile birlikte ekonomik bölgeleşme eğilimleri de güçlenmektedir. Çeşitli nedenlerle birbirine yakın olan ülkeler ilk olarak ticari ekonomik ilişkilerini karşılıklı olarak güçlendirmekte meraklıdırlar. Böyle örneklerin en başarılarından biri Azerbaycan`la Türkiye arasındaki ekonomik ilişkilerdir. Çalışmanın temel amacı Azerbaycan ve Türkiye arasında ekonomik ilişkiler durumunun temel özelliklerini ortaya çıkarmak, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişme perspektiflerini, iyileştirme yollarını öğrenmekten ibarettir. Bilgi kaynağı olarak konu ile ilgili mevcut ulusal ve yabancı bilimsel edebiyatdan, yerli ve yabancı akademisyenlerin ve uzmanların araştırmalarından yararlanılmıştır. Çalışmada esas olarak Azerbaycan-Türkiye ekonomik ilişkilerinin gelişme aşamaları, iki ülke arasındaki ticaret, yatırım, enerji ve ulaşım ilişkilerinin günümüzdeki durumu ortaya koyulmuş, gerçekleştirilen projelere göz atılmıştır. Bahsedilen ilişkilerin potansiyel gelişme yönleri ve bölgesel örgütler çerçevesinde iki ülke ilişkilerinin gelişme perspektifleri araştırılmıştır. Araştırmalar sonucunda elde edilen bilgiler esasında Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin geliştirilebilmesi için gerekli görülen adımlar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the end of the Cold War and the collapse of the USSR, as the other allied republics, Azerbaijan declared its independence on October 18, 1991. Since announced its independence, Azerbaijan has accepted democratic, civil, market economy principles adopted society foundership as its priority direction. Along with economic globalization in the modern world economic regionalization trend is also strengthened. Countries that are close to each other for various reasons are keen to strengthen their mutual economic relations at first. One of the most successful examples of such is the economic relations between Azerbaijan and Turkey. The main objective of the study consists of revealing the basic features of status of the economic relations between Azerbaijan and Turkey, learning development perspectives and improvement ways of two countries` relations. As a source of information national and foreign scientific available literature, researchs of local and foreign scholars and experts related to the subject are utilized. Essentially development stages in this study of Azerbaijan-Turkey economic relations, trade, investment, energy and transportation relations between the two countries are presented and the realized projects are analyzed. Potential development aspects of the aforementioned relations and development perspectives of bilateral relations in the framework of regional organizations are investigated. On the basis of information obtained research results steps as deemed necessary for the development of Azerbaijan-Turkey relations has been proposed.