Hemodializ sırasında Fraxiparin ile Heparin'in güvenilirlik ve etkinliğinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 40701
  2. Yazar: AYŞE ARIK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRSEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
ÖZET Bu çalışma, hemodializ tedavisi sırasında setler ve dializörde pıhtılaşmayı önlemek için antikoagülant olarak kullanılan, Standart Heparin ve düşük molekül ağırlıklı Heparin'in (LMWH) klinik etkinliğini, güvenilirliğini ve pratikliğini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 10 kronik böbrek yetmezlikli hasta alınmıştır. Bu hastalara 15 gün boyunca Standart Heparin daha sonra yine 15 gün süreyle LMWH verilmiştir. Toplam dializ boyunca 5000 U Standart Heparin uygulanmıştır. Fraxiparin ise intravenöz bolüs enjeksiyon tek doz 7500 Anti-Xa Institut Cohay Unit (Axa-ICU) uygulanmıştır. Setler ve dializörde pıhtı oluşumu takip edilmiştir. Aynca hemostazis test parametrelerinden; APTT, pıhtılaşma zamanları, fistülün arter ve ven noktalanna baskı süreleri ile hematolojik tetkikleri yine hastalann cilt altı morluklan, burun kanaması, diş eti kanaması, kadın hastalann menstrüasyon sürelerinde uzama olup olmadığı ve LMWH'nin güvenilirliği, klinik etkinliği araştınlmıştır. Her iki antikoagülant çalışmasında da major bir hemorajik komplikasyon görülmedi. Setler ve dializörde ortalama pıhtı oluşum sıklığı yönünden SH ve LMWH arasında bir fark görülmedi. Hemostazis parametreleri, bu iki heparin arasında anlamlı bir farklılık olmadığını gösterdi. Sonuç olarak; hemodializ seanslan sırasında, vücut ağırlığından bağımsız tek doz 7500 Axa-ICU, LMWH'nin SH kadar etkili olduğu görüldü. 7.8
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed to compare the safety and efficacy of Fraxiparine (LMWH) as compared to standard heparin anticoagulation. 10 patients with chronic renal failure receiving hemodialysis were entered on to the trial. First patients were anti coagulated with Standard Heparin, 5000 U given as two IV bolus dose at the standard of hemodialysis for 15 days the sets and dialyses were examined for clotting throughout hemodialysis. Tests of hemostasis including APTT, clotting time and occlusion times to stop arterial and venous bleeding at puncture sites were recorded. Episodes of epistaxis, gingival bleeding ecchymosis and in women the duration of menses were noted. No major hemorrhagic complication occurred with use of either anticoagulant. Clotting of sets and dialyses occurred to the same extent with both anticoagulants. There were no differences between hemostasis parameters. In conclusion Fraxiparine is an effective anti bolus dare of 500 iv at the start of hemodialysis. ?.q