Kronik hemodializ hastalarında recombinant insan eritropoetini tedavisinin günlük yaşam aktivitelerine etkisi
  1. Tez No: 40700
  2. Yazar: MERYEM PAYDAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BİRSEN YÜRÜGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
-44- ÖZET Çalışma Başkent üniversitesi İstanbul Dializ merkezinde 20 hemodializ hastası üzerinde yapılmış ve bir yıl sürmüştür. Hastaların 12' si erkek 8 'i kadındır. Bu çalışmada kronik böbrek hastalarının anemilerinde r-HuEPO tedavisinin GYA'ne etkisi araştırılmıştır. Hastaların hemogram değerlerindeki düzelme (tablo 6,7,8) ile beraber hastaların Günlük Yaşam aktivitelerinde de olumlu yönde değişiklikler saptanmıştır. Hastaların iştahlarının, egzersiz kapasitelerinin, vücut ısılarının arttığı, nefes darlığı ve unutkanlık, dalgınlık gibi şikayetlerinin azaldığı, seksüel isteklerinde belirgin bir artışın olduğu, barsak alışkanlıklarının olumlu yönde değişikliye uğradığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-45- SUMMARY A study has been made in Istanbul Dialysis Centre at Başkent University on 20 choronic hemo-dialyisis patients and lasted for a year. Twelve of the patients are men where eight are women. In this study, daily living activities effects of r-HuEPO treatment of anamies of chronic renal patient has been searched. Together with the improvement in the hemogram values of the patients (Table 7,8,9, ), it is determined that their Daily Living Activities are positively changed as well. It is determined that the appetites, exercise capacities body temperatures of the patients have increased and complaints such as asthma and forgetfulness-absent-mindness have decreased, sexual desires have changed positively.