21. yüzyılda Afrika ve Türkiye - Afrika sosyo - ekonomik ilişkileri: 2005 - 2015
Africa in 21st century and Turkey - Africa socio - economic relations: 2005 - 2015
- Tez No: 407011
- Danışmanlar: PROF. DR. BERAT ÖZİPEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma siyasi tarih tezi olup, 1960'larda bağımsızlığını kazanan Afrika ülkelerinin gümüz koşullarındaki durumu ve Türkiye'nin bu ülkelerle ilişkileri üzerine kuruludur. Genel olarak Afrika'nın dünü bugünü, yarını; kıta ülkelerine genel bakış; karşılaştıkları sorunlar, sömürge tarihi, milliyetçiliğin doğuşu ve bağımsızlık temalarına değindim. Bunun yanı sıra, kıtada altyapı durumu; son zamanlardaki yapısal değişim; dış borçlar, kalkınma yardımları & yatırımlar doğrultusunda Afrika ekonomisi; gelişen Afrika ülkeleri örnekleriyle dünyanın Afrika'ya ilgisi; yükselen Afrika'da iş yapabilmek ve“Rekabetin Yükselen Çıtası”başlığıyla Afrika'nın uluslararası arenadaki önemi üzerine yoğunlaştım. Tezimin ikinci bölümünde ise,“Türkiye –Afrika Siyasi İlişkileri”başlığı altında kıta ile olan ilişkilerimizi Türkiye (Osmanlı )-Afrika ilişkileri, 1998 öncesi ve 1998 sonrası Türkiye-Afrika ilişkileri başlıkları üzerinden açarak Türkiye dış politikasının dönüşümü, Türkiye'nin yeni Afrika politikası ve Afrika açılım eylem planı & etkileri bağlamında hazırladım. Çalışmamın son bölümünde ise, Türkiye'nin Yeni Afrika Politikası ile Afrika Açılım Eylem Planı ve Etkileri ekseninde Türkiye'nin Afrika'ya yönelik 2005-2015 arasındaki ilişkileri, Türk ekonomi politikasının Afrika'ya yönelimi, Türkiye Afrika arasında gerçekleşen zirveler ve resmi girişimler, kıta ile karşılıklı artan Büyükelçilik sayıları, Askeri faaliyetler ve Türkiye'ye karşı gerçekleştirilen terör saldırıları üzerine yoğunlaştım.
Özet (Çeviri)
I have prepared this thesis work as a political history study which is based on the present conditions of African countries which gained independence in the 1960s and the relationships in the international arena. I intensified my thesis on the past, future and today's of Africa, an overview of African countries, their problems, colonial history, the rise of nationalism and decolonization. In addition to this, issues of the infrastructure situation in the continent; structural changes in recent times; external debt, development assistance & investments and African economies were also touched upon. I focused on the importance of Africa in the international arena with examples of developing African countries, the world's attention to Africa; doing business in rising Africa and rising competition streamer in the continent. I explained Turkey- Africa Political Relations in the second part of my thesis with titles of Turkey- Africa (Ottoman) Relations, Relations before 1998 and after 1998 Turkey-Africa relations by focusing on Transformation of Turkey's foreign policy, Turkey's new Africa policy and effects of action plans of African expansion. In the last chapter I focused on Turkey's new Africa policy, Africa Initiative Action Plan and Impact of Turkey's relationship with Africa between 2005-2015, orientation of the Turkish economy policy to Africa, summits and official initiatives taken between Turkey and Africa, increasing number of mutual embassies in the continent, Military activities and the terrorist attacks carried out against Turkey.