Zirve diplomasisi bağlamında Türkiye-Afrika ilişkileri
Türkiye-Africa relations in the context of summit diplomacy
  1. Tez No: 855984
  2. Yazar: RAVZA ASA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BELMA ENGİN GÜDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
21. yüzyılda Afrika kıtası küresel veya bölgesel aktörlerin yeniden rekabet alanı haline gelmiştir. Pek çok aktör kıtayla ilişkilerini geliştirmek amacıyla çeşitli alanlarda iş birliği arayışına girmiştir. Siyasi, ekonomik, sosyo-kültürel ve askeri alanlarda iş birliği anlaşmaları imzalanmış ve Afrika ülkeleriyle karşılıklı üst düzey ziyaretler gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda zirve diplomasisi de taraflar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi için kullanılan önemli bir araç olarak karşımıza çıkmaktadır. Zirve diplomasisinin başlıca önemi, üst düzey temsilcilerin katılımıyla zirvelerin yapılmasından kaynaklanmaktadır. Zirveler ABD, Çin, Rusya, AB gibi küresel aktörlerin yanı sıra Türkiye gibi bölgesel aktörler ve orta düzey güçler tarafından da başvurulan bir kaynak olmuştur. Türkiye, 1998 yılında kabul ettiği 'Afrika Açılım Eylem Planı' ile birlikte kıtayla ilişkilerini geliştirmek için attığı adımlar arasında Türkiye-Afrika zirveleri dikkat çekmektedir. Özellikle 2000'li yıllarda Afrika ile ikili, bölgesel, kıtasal ve uluslararası düzeyde ilişkilerini geliştirme ve derinleştirmede kararlı bir politika izleyen Türkiye, 2008 yılından günümüze dek üç kez Türkiye-Afrika iş birliği ve ortak zirveleri düzenlemiştir. Zirvelerde ticaret, yatırım, eğitim, kültür, sağlık, altyapı, güvenlik, savunma sanayi, teknoloji gibi pek çok alanda bir strateji ve yol haritası belirlenmiştir. Türkiye'nin Afrika politikasında öne çıkan stratejik ortaklık, karşılıklı kazanç, iş birliği, dayanışma gibi ilkeler zirvelerde vurgulanma olanağı bulmuştur. Bu çalışma özellikle 21. yüzyılda Türk dış politikasında önem kazanan Afrika ile ilişkilerini zirve diplomasisi kapsamında ele almayı ve ilişkilerin gelişiminde zirvelerin rolünü ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The African continent has once again become a field of competition for global or regional actors in the 21st century. Numerous actors have sought cooperation in various fields in order to improve their relations with the continent. Cooperation agreements were signed in political, economic, socio-cultural and military fields, and mutual high-level visits were held with African countries. In this context, summit diplomacy emerges as a crucial instrument for developing and strengthening relations between the parties. The main importance of summit diplomacy stems from the holding of summits with the participation of high-level representatives. Summits have become a tool utilized by global powers like the USA, China, Russia and the EU, as well as regional and middle power countries like Türkiye. Türkiye-Africa summits stand out among the steps taken by Türkiye to improve its relations with the continent after the 'Africa Initiative Action Plan' adopted in 1998. Türkiye, which particularly pursued a determined policy in developing and deeping its relations with Africa at bilateral, regional, continental and international levels especially in the 2000s, has organized Türkiye-Africa cooperation and strategic partnership summits three times since 2008. A strategy and road map were established in a number of areas including trade, investment, education, culture, health, infrastructure, security, the defense industry and technology at the summits. Furthermore, the principles such as strategic partnership, mutual gain, cooperation and solidarity, which stand out in Türkiye's Africa policy, have the opportunity to be highlighted. In the context of summit diplomacy, this study aims to discuss Türkiye-Africa relations which has gained importance in Turkish foreign policy in the 21st century, and to provide light on the role of summits in the evolution of the relations.