International marketing in crises situation in Turkey
Türkiye'de kriz döneminde uluslararası pazarlama
- Tez No: 407048
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. İLKAY KARADUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın temelinde, Türkiye bazında kriz zamanlarındaki etkili pazarlama stratejileri yatmaktadır. Çalışmanın amacı, Türkiye'de devam eden kriz durumunu değerlendirmek ve bunun yanında ülkedeki ekonomik karışıklığın olumsuz etkileri altında pazarlamanın durumunu değerlendirmektir. Bu araştırma, hedef pazardaki etkiyi bulma ve duruma göre değerlendirme temellidir. Bu çalışma, müşterilerin market stratejilerine nasıl tepki vereceğini analiz etmek ve kriz durumlarında markalarda nasıl bir değişme görmeyi umduklarına odaklanır. Araştırmacı, Türkiye'deki kriz durumlarında şirketlerin nasıl uluslararası pazarlama yapacağıyla ilgili bir kaç öneri sağlamaya teşebbüs etmektedir. Bu tezin bünyesi birincil ve ikincil verilerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is based on the primary aim of exploring effective marketing strategies in times of crisis; using Turkey as a case study country. The purpose of current study ıs to assess the crisis situation prevailed in Turkey and at the same time evaluate the impact of vibrant condition on marketing practice. The underlying aim is to find the appropriate affective marketing strategy and specify its role in nowadays staggering marketplace. Also, research is focused on insights over consumers' behavior toward marketing strategies and their expectations over brand changes. The following research attempts to deliver best possible marketing practice and gives some suggestions to Turkeys companies in the international marketing activities. Both primary and secondary data are used to meet the aim of the study.