Okul müdürlerinin müzik dersi uygulamalarında karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik öğretimsel liderlik tutumlarının incelenmesi: İstanbul - Bağcılar örneği
School director of music course implementation and evaluation of their attitudes i̇nstructi̇onal leadershi̇p to solve the problem: The case of Istanbul - Bağcılar
- Tez No: 407062
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN KALE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda gerçekleştirilmekte olan müzik dersi uygulamalarında çeşitli sorun ve zorluklarla karşılaşıldığı bilinmektedir. Müzik öğretmenlerinin, programın amacına ulaşmadığını işaret eden saptamaları Dersin hedeflenen düzeyde gerçekleştirilebilmesi için çeşitli öğretim materyallerinin mutlaka kullanılması gerekliliği ve benzer faktörlerin müzik derslerinin etkililiği üzerindeki baskısı müzik dersi uygulamalarını olumsuz yönde etkilemektedir. Okul müdürleri eğitim kurumlarını her alanda ileriye götürme konusunda birinci dereceden sorumlu kişilerdir. Bu nedenle Okul müdürlerinin müzik dersi uygulamalarında karşılaşılan sorunların çözümüne yönelik öğretimsel liderlik tutumlarının incelenmesi ve bu doğrultuda elde edilen sonuçların milli eğitim bakanlığı bünyesinde görev yapmakta olan okul müdürlerine yansımaları oldukça önem arz etmektedir. Bu amaç doğrultusunda elde edilen verilerin analizleri sonucunda birtakım sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmanın evrenini, 2014-2015 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Bağcılar İlçesi ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapmakta olan okul müdürleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise Bağcılar ilçesindeki ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde görev yapan okul müdürlerinden basit tesadüfî örnekleme yoluyla seçilmiş araştırmaya katılmaya gönüllü 74 okul müdürü oluşturmaktadır. Araştırmada, Gün (2009) tarafından geliştirilen“öğretimsel liderlik tutum ölçeği”(Okul Müdürlerinin Müzik derslerine ilişkin yaklaşımları) anketi kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS 21.0 İstatistik paket programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistiksel metotların (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma) yanı sıra normal dağılımın incelenmesi için Lilliefors Significance düzeltmeli Kolmogorov - Smirnov dağılım testi, niceliksel verilerin karşılaştırılmasında iki grup durumunda, normal dağılım göstermeyen parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup durumunda, parametrelerin gruplar arası karşılaştırmalarında Kruskal Wallis testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Mann Whitney U testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Music being performed in the course of official attached to the Ministry of Education school applications are known to encounter various problems and difficulties Some determinations of the music teacher, surely necessary to use a variety of teaching materials for the realization of the targets in the course and effects of music lessons on similar factors negatively affects teaching practices. School managers are responsible in the first degree in educational institutions in all areas of forward-away. Therefore examination of instructional leadership attitude to for the solution of problems encountered in the school principals music lesson practice and reflection on the school principals who work in the Ministry of Education within the results obtained in this direction is of great importance. As a result of analysis of the data obtained for this purpose were reached a number of conclusions. The universe of study, academic year 2014-2015 in the province of Istanbul Bagcilar District elementary school principals compose who work constitutes the middle and high school levels. In the study, the day to examine the instructional leadership attitude towards the solution of problems encountered in the course of implementation of the music school director (2009)“developed by instructional leadership attitude scale”is used. When evaluating the results obtained in this study, the SPSS 21.0 statistical package was used for statistical analysis. Data were analyzed using descriptive statistical methods (frequency, percentage, mean, standard deviation), as well as to examine the normal distribution Kolmogorov - Smirnov distribution test, in the case of two groups for comparison of quantitative data, the Mann-Whitney U test comparisons between groups of parameters with normal distribution. In case of more than two groups, the Kruskal-Wallis test for between-group comparisons of parameters for the determination of group differences causing Mann Whitney U test was used.