İstanbul ili Büyükçekmece ilçesi Celaliye mahallesinde yaşayan Patriyotların 1960'lardan günümüze düğün gelenekleri
Feast traditions of Patriots who live in celaliye neighborhood of Büyükçekmece district of Istanbul city from 1960's to today
- Tez No: 407102
- Danışmanlar: PROF. FİKRET DEĞERLİ, DOÇ. BÜLENT KURTİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Sosyoloji, Folklore, Music, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Lozan Mübadelesi sonucunda Celaliye Mahallesi'ne göç etmiş ve 1923 yılından itibaren bu yana burada yaşamakta olan“Patriyot”lar gerek oyun ve müzik gelenekleri ile gerekse diğer kültürel öğeleri ile bölgenin kültürel yapısına yön vermiş bir topluluktur. Eski ismi“Celaliye Köyü”olan mahalle çevre beldelerce“Patriyot Köyü”olarak bilinmektedir. Fakat 1960'ların sonu itibariyle dışarıdan farklı etnik kökenlerden göç alan mahallenin kültürel yapısı gerek bu göçler sonucu gerekse başka etmenler sebepleriyle değişime uğramıştır. Bu tez içerisinde Patriyot topluluğunun kültürel yapısı içerisinde önemli bir yer tutan düğün geleneklerinin 1960'lardan bugüne yaşadığı değişimler sebep sonuç ilişkisi içerisinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The“Patriots”who immigrated to Celaliye Neighborhood as a result of Greco-Turkish population Exchange of Lausanne Convention, is a community who has dominated the cultural structure of the region via their dance and music traditions and the other cultural components. The neighborhood, whose old name is“Celaliye Village”, is known as“Village of the Patriots”by the nearby towns' people. The cultural structure of the neighborhood which got immigrations from other ethnical groups, has got changed as a result of both these immigrations and the other factors after late 1960's. In this thesis, changes in the feast traditions which have an important place in the cultural structure of the Patriot community from 1960's to today, are explained within the cause and effect relation.