The relationship between marital adjustment, attachment, healthy lifestyle behavior and health concerns in pregnancy
Hamilelikte evlilik uyumu, bağlanma, sağlık şikayetleri ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişki
- Tez No: 407103
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM KORKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Psikolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezin amacı, hamilelik sürecinde psikoloji alanında fazla çalışılmamış olan evlilik uyumu, yetişkin bağlanması, sağlık davranışı ve sağlık durumu arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmanın verisi beş bölümden oluşan bir anket formu aracılığıyla internet üzerinden bir çevrimiçi hamile forumu aracılığı ile toplanmıştır. Çalışmanın ölçekleri, demografik form, Hamilelik Sağlık Durumu Listesi, Evlilik Uyum Ölçeği, Yakın İlişkilerde Yaşantılar Ölçeği II ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II'dir. Bu çalışma 195 hamile kadın ile yürütülmüştür (ortalama yaş = 28.69, SS = 3.82). Çalışmanın verisi çevrimiçi hamile forumu bulunan bir websitesi aracılığı ile toplanmıştır. Katılımcılar çalışmanın bütün ölçeklerini cevaplamıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, hamilelik sürecinde Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışı Ölçeği-II'nin skoru kaygılı ve kaçınmalı yetişkin bağlanması ile negatif yönde, evlilik uyumu ile ise pozitif yönde ilişkilidir. Hamilelikte sağlık şikayetleri evlilik uyumu ile negatif yönde, kaygılı bağlanma ile pozitif yönde ilişkilidir, fakat kaygılı bağlanma ile anlamlı bir ilişkisi bulunmamaktadır. Evlilik uyumu ile kaygılı ve kaçınmalı bağlanma stilleri arasında negative bir ilişki bulunmuştur. Hiyerarşik doğrusal regresyon analizine göre, kaygılı bağlanma ve kaçınmalı bağlanma anlamlı şekilde hamilelik döneminde sağlık davranışını yordamaktadır, fakat sadece kaygılı bağlanma hamile kadınların sağlık durumu yordamaktadır. Bağımsız iki grup arası farkların t-testinde ise, hamile kadınların çalışma durumuna göre evlilik uyumu ve kaçınmalı bağlanma değişkenleri için anlamlı derecede farklılık bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the relationships between marital adjustment which is not studied much in psychology literature; adult attachment; health behavior; and current health status in pregnancy period. Data of the study was collected by a questionnaire via an online pregnancy forum on the internet. The questionnaire consisted of a demographic information form, The Pregnancy Health Status Checklist, Marital Adjustment Scale, Experiences in Close Relationships Inventory-II and Healthy Lifestyle Behavior Scale II. The present study was conducted with 195 pregnant women (mean age = 28.69, SD = 3.82). The data of the study was collected by a website which has online pregnancy forum. Participants answered all measures of the study. According to the results of the study, the score of Healthy Lifestyle Behavior Scale-II was negatively associated with both anxious and avoidant adult attachment, and it was positively associated with marital adjustment during pregnancy period. Health complaints in pregnancy was significantly negatively associated with marital adjustment and positively associated with anxious attachment -but not avoidant attachment. A significant negative association was found between marital adjustment and both anxious and avoidant adult attachment styles. According to hierarchical linear regression analyses, anxious attachment and avoidant attachment predicted the change in health behavior during pregnancy significantly, but only anxious attachment predicted the change in health status of pregnant women. In the independent samples t-test result, a significant difference was also found in marital adjustment score and avoidant attachment according to the working status of pregnant women.