Sideritis lycia boiss. alfa heldr. üzerinde farmakognozik araştırmalar
  1. Tez No: 40711
  2. Yazar: YELDA AKCOŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NURTEN EZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Halk ilaca ve çay olarak kullanılan Sideıitis türlerinin kimyasal yapılan ve farmakolojik etkileri ile ilgili farmakognozik çalışmalarımızın devamı olarak, Sideıitis fycîa Boiss. & Heldr. (Lamiaceae) bitkisi üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Antalya-Kemer, Göynük çayı çevresinden toplanan bitkinin toprak üstü kısımları metanol ile ekstre edilmiş, metanol uçurulmuş, kalan kısım suda çözülüp; sırasıyla petrol eteri, kloroform, etilasetat ve n-butanol ile ekstre edilmiştir. Kromatografik yöntemler uygulanarak, kloroform fazından iki metoksiflavon; salvigenin ve sirsimaritin, etilasetat fazından 4'-metoksi hipoletin' in mono ve diasetil allozilglukoziti olan iki flavonozit ve biozidik yapıda üç fenilpropanoit heteroziti; martinozit, verbaskozit (=akteozit) ile lökoseptozit A, kalan sulu fazdan ise triozidik yapıda bir fenilpropanoit heteroziti olan lavandulifoliozit izole edilmiştir. Bu bileşiklerin yapı tayinleri, kromatografik ve UV, İR, İH-NMR, 13C-NMR, DEPT ve FAB-MS gibi spektral yöntemlerden yararlanılarak yapılmıştır. İzole edilen bileşiklerden verbaskozit (=akteozit), Sideıitis türlerinden ilk defa Sideıitis perfohata' dan elde edilmiştir. Diğer fenilpropanoit heteroziüeri ise Sideıitis cinsinde ilk defa Sideıitis fycia' dan, bu çalışmamızda izole edilerek, yapıları aydınlatılmıştır. Sideıitis türlerinde yaygın olarak bulunan metoksiflavonlar ve hipoletin türevi heterozitler, bu türden de izole edilmiştir. Türkiye' de yetişen ve endemik olan Sideıitis congest^ dan ilk defa izole edilen salvigenin ve Sideıitis perfoliate' dan elde edilen 4'-metoksi hipoletin' in monoasetJlaHozilglukoziti, bu türden de izole edilmiş; ayrıca 4'-metoksihipoletin' in diasetüallozilglukoziti ve sirsimaritin ilk defa Sideıitis iycia' da bulunmuştur. Aynca Sideıitis İycia1 run, aynı ekstraksiyon yöntemi kullanılarak hazırlanan petrol eteri, kloroform, etilasetat ve sulu ekstrelerinin antienflamatuvar aktiviteleri üzerinde de karşılaştırmalı bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmamızın sonucunda diterpen ve metoksiflavonlar yönünden zengin olan petrol eteri ve kloroform fazı, fenilpropanoit heteroziüeri ve flavonozitier bakımından zengin olan etilasetat fazı ve sulu faza göre daha aktif bulunmuştur. 107
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pharmacognosücal studies on the chemical structure and pharmacological effects were made on Sideiitis fycia Boiss. & Heldr. (Lamiaceae) plant as a follow up to our previous studies on Sideiitis species used by public as herbal tea and medicine. Aerial parts of the plant, collected from Antalya-Kemer, Göynük creek district, was extracted with methanol. Evaporating methanol and disolving remaining extract in water, extracts the petrolleum ether, chloroform, ethylacetate and n-buthanol were derived respectively. Applying chromatographic methods following as were isolated: From chloroform phase, two methoxyflavone; namely salvigenin and circimaritin, from ethylacetate phase three phenylpropanoid glycosides with biozidic structure related to martinoside, verbascoside (=acteoside) and leucosceptoside A and two flavonoside namely mono and diacetyl allosilglucoside of 4,-methoxyhypolaetin, from the remaining liquid phase lavandulifolioside, a phenylpropanoid glycoside with triozidic structure. Structural elucidation of these substances were performed by thin layer chromatography and UV, İR, İH-NMR, 13C-NMR, DEPT and positive ion FAB-MS spectral methods. Among the isolated compounds the verbascoside (=acteoside) has been drived first time from Sideiitis perfoliate species of the Sideiitis genus. The other phenylpropanoid glycosides were isolated for the first time in Sideiitis genus with our study on Sideiitis fycia. The hypolaetin derivative glycosides and methoxyflavones commonly associated with Sideiitis genus were also isolated from Sideiitis fycia. Similarly, salvigenin first isolated from Sideiitis congesta and monoacetylallosilglucoside of 4'-methoxyhypolaetin isolated from Sideiitis perfoliate were also isolated from Sideiitis fycia. In addition, diacetylallosilglucoside of 4'- methoxyhypolaetin and circimaritin were obtained for the first time in Sideiitis fycia. A comparative study on the antünflammatory activity of petiolleum ether, chloroform, ethylacetate and water extracts drived from Sideiitis fycia were also carried out. All the extracts gave positive results. However, the activities of the peliolleum ether and chloroform extracts were found to be higher than those of ethylacetate and water extracts. 108