Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesine başvuran zehirlenme olgularının yaş, cinsiyet ve zehirlenme etkenine göre dağılımı
  1. Tez No: 40712
  2. Yazar: ŞEBNEM SERTER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FERZAN LERMİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
VI. ÖZET Çalışmamızda 1 Ocak 1990 ve 31 Aralık 1992 tarihleri arasında E.Ü.T.F.H. Acil Servisine gelen zehirlenme olguları incelenmiştir. 3 yıllık sürede Acil Servise başvuran total hasta sayısının 2214 olduğu ve vakaların % 99.23 'ünü akut, % 0.77 'sini ise kronik vakaların oluşturduğu belirlenmiştir. Zehirlenme oranı kadınlarda daha fazla olup K/E oranı 1.4/İ 'dir. Zehirlenmeler 11-20 ve 0-10 yaşlarında daha fazla görülmektedir. 0-10 yaş grubunda evlerde bulundurulan kimyasal ajanlarla kazara zehirlenmeler en yüksek düzeyde bulunmuştur; diğer yaş gruplarında ise ilaç zehirlenmeleri ön plandadır. Zehirlenmelerin % 49.59 'unu kazara, % 43.45 'İni ise kasıtlı vakalar oluşturmaktadır. Kasıtlı zehirlenmeler en çok kadınlarda özellikle 11-20 ile 21-30 yaş gruplarında görülmektedir. Erkeklerde ise kazara zehirlenmeler daha yüksek orandadır (% 63.91). Zehirlenmelere yol açan etken ajanların başında sırasıyla ilaçlar (% 40.06), evlerde bulundurulan kimyasal ajanlar (% 14.50) ve gıda zehirlenmelerinin (% 13.87) geldiği; ilaçlar İçinde de en çok psikotrop ve analjeziklerle zehirlenmelerin görüldüğü saptanmıştır. Araştırmamızda zehirlenme nedeniyle başvuran hastaların % 70.73 *ü taburcu edilmiş, % 28.59 'u ileri tetkik ve tedavi için diğer kliniklere sevk edilmiş, 8 hasta ise (% 0.36) hayatını kaybetmiştir.97 Tüm verileri değerlendirdiğimizde, zehirlenmelerin önlenmesi, morbidite ve mortalite oranının azaltılması ve hastanelere gereksiz başvuruların önlenmesi için; halkın eğitilmesi, zehirlenme etkeni ajanların ambalajlanması konusunda daha özenli olunması, satışların denetlenmesinin yanısıra bölgemizde Zehir Bilgi ve Kontrol Merkezlerinin kurulması gerektiği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
V.I.I. SUMMARY In our research poisoning cases reported to the Emergency Clinic at the Medical School Hospital of Ege University between 1 January 1990 - 31 December 1992 have been studied. During this 3 year period 2214 cases were reported. It has been found out that 99.23 % of the cases were acute, whereas 0.77 % were chronic. Poisoning ratio in women were higher and W/M ratio was 1.4/1. It has been observed that poisonings were higher in age groups of 11-20 and 0-10. In the 0-10 age group accidental poisonings were found to be at a high level, the cause of which was household products; whereas in other age groups poisoning by drugs was the primary cause. In these cases the ratio of accidental poisonings were 49.59 %, the ratio of suicidal case poisonings were 43.45 %. It has been observed that suicidal poisonings were seen mostly in women of age groups of 1 1-20 and 21-30. Accidental poisonings were at a higher ratio in men (63.91 %). It has been noted that the principle agents that lead to poisonings were drugs (40.06 %), household products (14.50 %), and food (13.87 %) respectively; in drugs poisonings by psychotropics and analgesics held the highest ratio. In our research, out of the 2214 patients reported, 70.73 % was discharged from the hospital, 28.59 % was sent to other clinics for further studies and treatment and 8 patients lost their lives (0.36 %).99 In evaluating the data we have reached the conclusion that in order to prevent poisoning, to reduce the morbidity and mortality ratios, and to prevent unnecessary admissions to the hospitals; training of the public, safe packaging of poisonous agents, control of sales for such goods, establishing Poison Information and Control Center in our region should be given great importance.