English identity in the Painted Veil, The Remains of the Day and The English Patient
Duvak, Günden Kalanlar ve İngiliz Hasta romanlarında İngiliz kimliği
  1. Tez No: 407118
  2. Yazar: ASİYE SERTÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARRY CHARLES THARAUD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez üç romanda İngiliz kimliğinin işlenişini incelemektedir. Somerset Maugham'un Duvak (1925), Kazuo Ishiguro'nun Günden Kalanlar (1989) ve Michael Ondaatje'nin İngiliz Hasta (1992) romanlarının analizi ve karşılaştırılmasıyla, amaç İngilizlerin kendilerini nasıl algıladıklarını ve başkalarının İngilizleri nasıl değerlendirdiklerini de ele alarak İngiliz kimliğine şekil veren emperyal tutumları göstermektir. İlk bölümde, öteki ve ikilem konseptleri üzerinden imparatorluk geçmişinin İngiliz kimliğine olan etkileri tartışılmaktadır. İkinci bölümde, imparatorluk bağlamında İngiliz kimliğinin Duvak adlı romanda nasıl üstün, zengin ve güçlü olarak gösterildiği analiz edilir. Son olarak ise, Duvak romanı sömürge sonrası romanlar olan ve İngiliz karakterleri imparatorluk geçmişleriyle yüzleştirip İngiliz kimliğinin üstünlüğünü sorgulayan İngiliz Hasta ve Günden Kalanlar romanları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the representation of Englishness in three novels. Through the analysis and comparison of The Painted Veil (1925) by Somerset Maugham, The Remains of the Day (1989) by Kazuo Ishiguro, and The English Patient (1992) by Michael Ondaatje, my aim is to illustrate the imperial attitudes that shaped English identity, including how others view Englishness and how the English view themselves. In the first chapter, I discuss the imperial past through its effect on English identity as observed through concepts of otherness and ambivalence. In the second chapter, I analyze how Englishness is constructed in The Painted Veil as superior, wealthy, and powerful in relation to the empire. Finally, I contrast The Painted Veil with the postcolonial novels The English Patient and The Remains of the Day, in which English characters confront their imperial past and question the superiority of Englishness.