İmâm-ı Rabbânî'nin tasavvuf anlayışında sünnete bağlılık
Adherence to sunnah in Imami Rabbani's understanding of sufism
- Tez No: 407123
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YENİBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İki bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde Müceddid-i elf-i sânî (ikinci bin yılın yenileyicisi) ünvanı ve“İmâm-ı Rabbânî”lakabıyla tanınan Ahmed Farukî Sirhindî Hazretleri'nin hayatı ve yaşadığı dönemde dini bozukluklar karşısında vermiş olduğu mücadele ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Kitap ve Sünnet'e uymayan bid'at ve uygulamalara karşı her türlü fikrî, siyasî ve ictimaî mücadeleyi vermiş olan İmâm-ı Rabbânî'nin bu mücadelesinde Sünnet'e vermiş olduğu önem ve bağlılığı ele alınmıştır. Hindistan'ın içinde bulunduğu kaotik ortam, İmâm-ı Rabbâni'yi İslam dinine karışmış olan hurafelerden arındırarak ilk günkü saf haline çevirme ve yenileme (tecdid, ihya) düşüncesine sevk etmiştir. O, bir yandan Şia'ya karşı, Ehl-i sünnet'i, Hinduluğa karşı da İslâmiyeti savunurken; diğer yandan da İslam dininin gerçek varlığıyla ve olması gerektiği gibi yaşanması ve yaşatılması konusunda çaba sarf etmiştir. Küfrü kaynağından kurutmak için idarecilerin yanı sıra halkın ıslahına çalışırken mektupları, risaleleri, yaşantısı ve sohbetleriyle bu gayeye hizmet etmiştir. İmâm-ı Rabbânî, bir yandan tasavvufî ilimlere yenilikler getirip, farklı ıstılahlar kazandırarak o zamana kadar yapılmamış açıklamalarda bulunurken; diğer taraftan da, dini özellikle de tasavvufu, Ehl-i sünnet itikadı ve fıkıh kaideleri içinde yeniden yapılandırarak, tasavvuf ile şeriat arasındaki ayrılığı ortadan kaldırmaya çalışmıştır. İmâm-ı Rabbânî'nin tecdid faaliyetini şu maddeler halinde özetlemek mümkündür: Müslümanları, sünneti uygulama ve bid'atlerden sakındırmaya teşvik etme; tasavvufu, İslamî olmayan düşünce ve uygulamalardan arındırma; İslam fıkhına gereken önem ve değeri verme.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of my study consists of two parts, Excellency Ahmed Farukî Sirhindî's life and his struggle against religious disorders which occurred in the period of his life, are discussed, who known as“Imam Rabbani”and has the title of Mujaddid-i-alf-i sani (second millennium replenisher). In the second part, it has been discussed the importance and loyalty to the Sunnah in the struggle of İmam Rabbani who had struggled all kinds of intellectual, political, social struggle against the bid'ah (innovations) and applications which do not meet the Book (Qur'an) and the Sunnah. Chaotic environment of India, has affected Imam Rabbani thinking of revival (tajdid, enliven) and changing Islam to pure condition as its first day, by removing the superstitions is involved in it. On the one hand, while he has defending Islam against the Hindu and the Sunni against the Shia; on the other hand he has endeavored to be lived and to have lived the religion of Islam with its actual presence. To dry the denial from its source, while he has trying to maner the public as well as the administrators, he has served the purpose with his letters, tractates, lifestyle and conversations. On the one hand, Imam Rabbani bringing innovation to the sufistic knowledge; while giving different descriptions which has not been made until then as he has caused to win different terms; on the other hand, religious, especially Sufism, in the belief of Ahl al-Sunnah and the fiqh rules restructuring, has tried to eliminate the distinction between Sharia and Sufism. Imam Rabbani's tajdid activities can be summarized as the following items: To encourage Muslims to aplly the Sunnah and to avoid bid'ah (innovations); decontamination of the Sufism, from the non-Islamic thoughts and practices.; to give importance and value to the Islamic jurisprudence.