Okul müdürlerinin okul kültürünü oluşturma düzeyleri: Arnavutköy ilçesi örneği
Principals' level of realization school culture: Case of Arnavutköy
- Tez No: 407122
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FARUK SÖZCÜ, YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM HAKAN KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul müdürlerinin okul kültürünü oluşturma düzeylerini belirlemek ve okul kültürünü oluşturma düzeyi algısının okul yöneticileri ve öğretmenlerin demografik özelliklerine göre istatistiksel açıdan farklılaşıp farklılaşmadığını ortaya koymaktır. Betimsel bir çalışma olan bu araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Bu amaçla hazırlanmış olan likert tipi anket yardımıyla katılımcıların görüşlerine başvurulmuştur. Araştırmanın evreni, 2013–2014 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinin Arnavutköy İlçesi'nde ilkokul, ortaokul ve lise okul türlerinde görev yapan öğretmen ve yöneticilerden oluşmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise, 2013 – 2014 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinin Arnavutköy İlçesi'nde ilkokul, ortaokul ve lise okul türlerinde görev yapan elverişli örneklem yoluyla seçilmiş 266 öğretmen ve yöneticiden oluşturmaktadır. Araştırmada öncelikle değişkenlerin frekans ve yüzde değerleri, ölçeğin alt boyutlarının aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine principal's levels of realization school culture and to put forward whether the perception of realization school culture differs in terms of demographical and statistical factors of teachers and principals. Scanning model has been used in this descriptive research . That's the why I have applied the participant's opinion by using Likert scale. The population of this research is composed of Primary, socondary and high school teachers and principals in Arnavutköy township of İstanbul Province during 2013-2014 school year. The sample of this research also is composed of 266 teachers and principals working in primary, socondary and high school teachers and principals in Arnavutköy township of İstanbul Province during 2013-2014 school year. In this study, first of all the frequency, percentage values of variables have been found and then, the mean and standart deviations of scale's subdimensions values have been found.