Okul yöneticileri ve öğretmenlere göre Türk eğitim sisteminin sorunları ve önerilen çözümler: Betimsel bir araştırma
The problems of Turkish education system from the point of principals' and teachers' opinions and their solutions: A descripti̇ve study
  1. Tez No: 407124
  2. Yazar: ŞEFİKA PARLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM HAKAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Eğitim sistemlerinin uygulayıcıları öğretmen ve okul yöneticileridir. Öğretmen ve okul yöneticileri sahada yaşanan sorunların birinci muhatapları ve dolayısıyla zorluklarıyla baş etmeleri beklenen ilk muhataplarıdır. Bu araştırmanın amacı, öğretmen ve okul yöneticilerinin TES'in sorunlarına, bu sorunlara önerdikleri çözümlere ve var olan sorunların neden çözülemediğine ilişkin görüşlerini belirlemektir. Yöntem: Bu araştırma nitel betimsel bir araştırmadır. Araştırmanın çalışma grubu, 2012-2013 ve 2013-2014 eğitim öğretim yılında İstanbul da bulunan bir vakıf üniversitesinin Eğitim Yönetimi, Denetimi, Ekonomi ve Planlama Anabilim dalında tezli ve tezsiz yüksek lisans yapan, basit rastgele örneklem yoluyla seçilmiş 50 öğretmen ve 17 yöneticiden oluşmaktadır. Araştırmada, araştırmacı tarafından geliştirilen yapılandırılmış anket formu kullanılmıştır. Anket formu, üç demografik bilgi sorusu (yaş, cinsiyet, görev) ve üç açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Elde edilen verilerin analizinde içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Katılımcıların verdikleri cevaplar kategorilere ayrılmış ve anlamayı kolaylaştırmak için tablolaştırılmıştır. Bulgular: Müfredatın öğrenciye uygun olmaması, ders kitaplarının yetersizliği, sınava yönelik eğitim anlayışı, eğitime yeterli kaynak ayrılmaması, öğretmenlik mesleğinin önemsenmemesi, denetimde yaşanan sıkıntılar katılımcılar tarafından sorun olarak belirtilmiştir. Bu sorunlara, müfredatta değişiklik yapılmalı, ders kitapları iyileştirilmeli, eğitim sistemi yeniden düzenlenmeli gibi çözüm önerileri getirilmiştir. sınıfların kalablık olması sebebiyle uygulama yapmanaın zorlaşması, yapılan planların uygulanmaması, ekonomik sıkıntılar sorunların çözülememesine sebep olarak gösterilmiştir. Sonuç: Öğretmen ve okul yöneticilerinin sorunlar, çözüm önerileri ve sorunların çözülemediğine dair görüşleri arasında bir takım benzerlikler ve farklılıklar vardır. Okulların fiziki yetersizlikleri, öğretmen yetiştirme programlarının yeniden düzenlenmesi, eğitimin siyasetin gölgesinde kalması gibi konularda benzerlik görülmekle beraber, yöneticilerin yetkilerinin artırılması, yabancı dil eğitimine yeterince önem verilmemesi gibi konularda farklı görüşler bulunmaktadır. Öneriler: Elde edilen veriler doğrultusunda politikacılara, uygulayıcılara ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Teachers and school managers are implementers of education system. They are also first people to meet and solve the problems in the field. Main objective of this study is to identify the opinions of teachers' and school managers' about problems of Turkish Education System and solutions. Methodology: This study is qualitative-descriptive research. Total field of the study consists of graduate students of a university studied in the era of Education Management, Audit and Planning between 2012 and 2014. Sampling of the study consists of 50 teachers and 17 managers chosen by coincidence from graduate students of the university studied in the era of Education Management, Audit and Planning between 2012 and 2014. In the research, interview form is used that is developed by the researcher. Interview form consists of three demographic information questions (age, gender, position) and three open ended questions. In the data analysis, content analysis methodology is used. Answers of the participants are categorized and shown in charts in order to simplify understanding. Diagnosis: Problems identified by participants are inappropriate syllabus, inadequate school boks, exam focused education perception, insufficient sources for education, thinking nothing of teachers, problems faced in auditing. Solutions offered are; change in syllabus, improvement in school books. Objection points in solving the problems are; crowded classes, not implementing the plans and economic difficulties. Conclusion: Teachers' and school managers' thoughts have both similarities and diferences in the era of problems and solutions. Similarities seen in the basis of physically insufficient schools, reorginizing teacher education processes, education kept in the background of politics. Whereas, different opinions seen in the the basis of authorization of managers, underestimating the importance of foreign language education. Proposal: Proposals are made to politicians, implementers and researchers in the direction of data obtained.