Kâria Sûresi, gramatik, edebi ve analitik yorumu
The grammatical, literary and analytical interpretation of Sûrat al - Qâri'a
- Tez No: 407133
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İHSAN SAİT KARAMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez, bir sûre tefsiri olup Kâria sûresini dil, belâgat ve analiz yönünden inceleyen bir çalışmadan oluşmaktadır. Giriş ve iki bölümden müteşekkildir. Giriş bölümünde Kur'ân-ı Kerîm'in tefsirinin önemi kısaca anlatılmıştır. Aynı zamanda çalışmanın kaynakları, amacı ve metodları konularında bilgilendirme yapılmıştır. Birinci bölümde sûre dil açısından inlelenmiş olup, kelimeler filolojik ve edebî açıdan ele alınmıştır. Aynı zamanda sûrenin tüm kelimeleri i'rab açısından tahlil edilmiş, kıraat farklılıkları ve edebî sanatları ayrıntılı şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde ise sûrenin tefsirini yapılmış, sayıca fazla denilebilecek müfessirlerin görüşlerine yer verilerek analitik yorum çalışması ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis is a“Surat”work covering a specific subject (Judgement Day and fruit of people's labor). Studying Surat-al Qariah in terms of linguistics, eloquence and analysis. Consists of introduction and three chapters. In the first part; Sûrat-al Qariah has been analyzed in terms of linguistics, and the words has been evaluated in terms of grammatical and literature. At the same time, all words of the Sûrat-al Qariah has been analysed in terms of i'ğrab and kıraat differences and literary arts has been examined in detail. In the second part; analytical commentary work has been expressed by executing commentary work of the Surat Al-Qariah and giving place to views of various interpreters.