Okul müdürlerinin ajanda kullanımı: Antalya ili örneği
The school principals' usage of time organizer: Example of the province of Antalya
  1. Tez No: 407134
  2. Yazar: SULTAN ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Eğitim ve öğretim etkinliklerinin yürütüldüğü mekânlar olarak bilinen okullar bir açıdan bakıldığında örgütsel, diğer bir açıdan bakıldığında ise kurumsal yapıya sahiptirler. Bu nedenle örgüt ya da kurumun amaç doğrultusunda işlevselliğinin sağlanması yönetim politikalarının ana sorunu olagelmiştir. Çözüm arayışlarında ise kurum yöneticileri olan müdürlerin kişilikleri, mesleki ve yönetsel yeterlilikleri üzerine vurgu yapılmıştır. Okul yönetici olan müdürün yönetsel rollerine bakıldığında öğretmenlik ve işletmecilik yönlerinin öne çıktığı görülmektedir. Okul müdürlerinin birer işletme gibi görünen okulları yönetirken kullandıkları araç, strateji ve yöntemlerin çağın şeffaflık, denetlenebilirlik, yönetişme ve operasyonellik gibi yönetim paradigmaları bakımından tartışılması gerekir. Bu nedenle okul müdürlerinin de diğer işletme yöneticileri gibi stratejik ve eylem planları yapmaları, bu eylemlerinin uzun ve kısa vadeli planlamalarla ajandalar halinde takip etmeleri gerektiği, böylece şeffaflığın ve denetlenebilirliğin bir aracının ortaya konulacağı belirtilmektedir. Bu nedenle araştırmanın amacı; okul müdürlerinin herhangi bir ajandaya sahip olup olmadıklarının belirlenmesi, ajandayı nasıl kullandıkları, neden ajanda kullanmaları gerektiğinin araştırılması ve ajandanın içeriğinde nelerin yer alması gerektiğine ilişkin okul müdürlerinin görüşlerinin saptanması olarak belirlenmiştir. Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma evrenini Antalya ilinde bulunan, Konyaaltı, Muratpaşa, Döşemealtı, Kepez ve Aksu ilçelerinde çalışan 361 okul müdürü oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise“Basit rastgele örneklem yolu”ile seçilen 186 okul müdürü oluşturmaktadır. Araştırmada veriler okul yöneticilerine uygulanan yarı yapılandırılmış anket yoluyla elde edilmiştir. Araştırma verileri SPSS (Versiyon.20) programı ile analiz edilmiştir. Araştırmada demografik değişkenler ilgili verilerin analizinde frekans ve yüzde dağılımları yapılmıştır. Araştırmanın alt problemleri çözümlenirken ki- kare testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda; okul müdürlerinin ajanda kullandıkları fakat planlama yeterliği konusunda eksik oldukları, nitelikli bir ajanda kullanmadıkları sonuçları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Schools which are known for education and teaching facilities on one hand are organisational on the other hand they are institutional structures. As a result providing to be functional in terms of the goals of the organisation or institution has been the main problem of management politics. Personality, professional and management adequacy of school principals, who are the administrators of the institution, is emphasized. It is observed that the role of school principals as teachers and managers stand out when administrative roles of principals, who are the administers of the school, are considered. Instruments, strategies and methods that are used by the principals while they are managing schools should be discussed in terms of paradigms of being contemporary transparency, controllability, governance and operational. That is why, it is stated that it is necessary for school principals to make strategic and action plans and follow the actions in short and long term plans within agendas as other administrative managers do so that an instrument of transparency and controllability can be developed. Thus, the aim of the research is determining whether school principals own an agenda and determining school principals' opinions on how the agenda is used, why an agenda should be used and what should be included in agenda. A survey is used as the method of this research. The research population is consisted of 361 school principals from Konyaaltı, Muratpaşa, Düşemealtı, Kepez ve Aksu manucipalities. The sample of the research is 186 school teachers choosen by 'simple random sample method' In the research data was collected by semi-structured survey method. Data was analyzed by SPSS (version 2.0). Frequency and percentage distribution was done for the analyses of data about demographic variables. Chi square test was applied to solve sub-problems. As a consequence, it is determined that agenda is used by school principals. However, it has been observed that school principals lack adequate planning and eligible agendas.