Evlilikte problem çözme becerisi ve evlilik doyumunun bilim sanat merkezinde çocuğu olan ve olmayan ebeveynler açısından karşılaştırılması
Comparison of problem solving skills at marriage and satisfaction of marriage between parents with and without children attending to science and art center
- Tez No: 407144
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmada, bilim ve sanat merkezinde çocuğu olan ve olmayan ebeveynlerin evlilik doyumları ve problem çözme becerileri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bununla birlikte evli ve çocuk sahibi bireylerin evlilikte problem çözme becerileri ve evlilik doyumlarının cinsiyete, çocuk sayısına, eğitim durumuna, eşin eğitim durumuna, çalışma durumuna ve gelir durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığı araştırılmıştır. Ayrıca evlilikte problem çözme becerisi ve evlilik doyumu arasındaki ilişkiye de bakılmıştır. Çalışmanın katılımcı grubunu, 300 kadın 300 erkek olmak üzere 600 ebeveyn oluşturmaktadır. Katılımcıların evlilik doyumunu ölçmek üzere Evlilik Doyum Ölçeği (Canel,2007), problem çözme becerilerini ölçmek üzere Evlilikte Problem Çözme Becerileri Ölçeği (Hünler,2002) ve demografik bilgilerini öğrenmek üzere araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Soru Listesi uygulanmıştır. Bu araştırmada verilerin analizi için SPSS 21.0 programı uygulanmıştır. Niceliksel verileri karşılaştırmada, iki grup arasındaki farkları belirlemek amacıyla t-testi; ikiden fazla grupların karşılaştırılmasında parametrik olanlarda Tek Yönlü Varyans (ANOVA) testi, farklılığın hangi gruplar arasında olduğunu belirlemek içinde Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda BİLSEM'DE çocuğu olan ebeveynlerin evlilikte problem çözme becerileri ve evlilik doyumları çocuğu BİLSEM'DE olmayan ebeveynlere göre yüksek bulunmuştur. Demografik değişkenlere göre bakıldığında evlilik doyumunun cinsiyet, çocuk sayısı, eğitim durumu, eşin eğitim durumu, çalışma durumu ve gelir durumuna göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Evlilikte problem çözme becerilerinin ise çocuk sayısı, eğitim durumu, eşin eğitim durumu, çalışma durumu ve gelir durumuna göre farklılaştığı bulunmuştur. Evlilikte Problem Çözme ve evlilik doyumları arasındaki ilişkiye bakıldığında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırma sırasında elde edilmiş olan bulgular literatürde yer alan araştırmalar eşliğinde tartışılmıştır. Çalışma sonunda araştırmacılara ve uygulayıcılara yönelik öneriler de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, investigates the comparison of problem solving skills at marriage and satisfaction of marriage between parents with and without children attending to the science and art center. Besides, marital problem solving skills and marital satisfaction of individuals married and having child are also examined if they differentiate or not due to gender, number of children, education level, education level of spouse, employment status and income level. Furthermore, relation between marital problem solving skills and marrital satisfaction is examined. Participant group of study consisted of 600 married individuals as 300 women and 300 men. Marrital Satisfaction Scale (Canel, 2007) was used to measure marital satisfaction, Scale of Marital Problem Solving Skills (Hünler, 2002) to measure marital problem solving skills, and Personal Information Question List to learn demographic information. SPSS 21.0 program was used to analyze data in this study. To compare quantitative data, t-test was used to determine difference between two groups, One way ANOVA test to make comparison among groups more than two, Scheffe test to determine the group caused the difference. At the end of study, marital problem solving skills and marital satisfaction of parents having child at BİLSEM is determined higher than parents not having child at BİLSEM. When demographic variables are taken into consideration, it is determined that marital satisfaction is differentiated due to gender, number of children, education level, education level of spouse, employment status and income level. Problem solving skills in marriage differentiated due to number of children, education level, education level of spouse, employment status and income level. When relation between marital problem solving skills and marriage satisfaction is taken into consideration, positive significant relation is determined. Findings obtained during the study were discussed according to studies in literature. At the end of the study, suggestions were made for researchers and implementers.