Aile yaşam döngüsünün 4. ve 5. evresindeki evli bireylerin stresle baş etme tarzları ve evlilik uyumlarının karşılaştırılması
Comparison of stress coping strategies and marital adjustment of married individuals who are on the fourth and fifth stage of fami̇ly life cycle
- Tez No: 407143
- Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN KULAKSIZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Aile Eğitimi ve Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada aile yaşam döngüsünün 4. ve 5. evresindeki evli bireylerin stresle baş etme tarzları ve evlilik uyumları karşılaştırılmış, evli bireylerin stresle baş etme tarzları ve evlilik uyumlarının cinsiyet, eğitim, çalışma, gelir durumu ve çocuk sayısına göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiş, ayrıca stresle baş etme tarzları ve evlilik uyumu arasındaki ilişki araştırılmıştır. Çalışmanın katılımcı grubunu, 300 kadın ve 300 erkek olmak üzere 600 evli birey oluşturmaktadır. Katılımcıların demografik bilgilerini öğrenmek amacıyla Kişisel Bilgi Soru Listesi, evlilik uyumlarını ölçmek için Çift Uyum Ölçeği (Fışıloğlu ve Demir, 2000) ve stresle baş etme tarzlarını ölçmek için Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (Şahin ve Durak, 1994) kullanılmıştır. Bu araştırmada verilerin analizi için SPSS 21.0 programı kullanılmıştır. İki grup arasındaki farkı belirlemek için t-testi, İkiden fazla gruplar arası karşılaştırmalarında Tek Yönlü Anova testi ve farklılığa neden olan grubun tespitinde Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, aile yaşam döngüsünün 4. evresindeki okul çocuklu evli bireylerin evlilik uyumunun, 5. evresindeki ergen çocuklu evli bireylerden yüksek olduğu, 4.evredeki evli bireylerin olumlu, 5. evredeki evli bireylerin ise olumsuz stresle baş etme tarzlarını daha çok kullandıkları görülmüştür. Evlilik uyumu ile olumlu stresle baş etme tarzları arasında pozitif yönde, olumsuz stresle baş etme tarzları arasında negatif yönde anlamı bir ilişki bulunmuştur. Eğitim durumu, çalışma durumu, gelir durumu ve çocuk sayısına göre evlilik uyumu ve stresle baş etme tarzlarının anlamlı düzeyde farklılık gösterdiği; ancak cinsiyete göre anlamlı bir farklılık bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular literatür desteği ile tartışılmış, uygulayıcılar ve araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, stress coping strategies of married individuals who are at 4th and 5th stage of family life cycle and their marital adjustment were compared and it was examined that whether married individuals' stress coping strategies and their marital adjustment were differentiated or not, due to gender, education, working, income conditions and number of children. Furthermore corelation between stress coping strategies and marital adjustment was examined. Participant group of study consisted of 600 married individuals as 300 women and 300 men. Personal Information Question List was used to learn demographic information of participants, Couple Adjustment Scale (Fışıloğlu and Demir, 2000) to measure their marital adjustment and Stress Coping Strategies Scale (Şahin and Durak, 1994) to measure stress coping strategies. SPSS 21.0 program was used to analyze data in this study. To compare quantitative data, t-test was used to determine differences between two groups, One-wayAnova test to make comparison among groups more than two, Scheffe test to determine the group that caused the difference. At the end of study, it was seen that marital adjustment of married individuals having school child at 4th stage of family life cycle was higher than married individuals with adolescent child at 5th stage and married individuals at 4th stage used positive stress coping strategies more while indiviuals at 5th stage use negative stress coping strategies more. A positive meaningful relation is determined between marital adjustment and positive stress coping strategies and a negative meaningful relation with negative stress coping strategies. It was seen that there was a significant difference in marital adjustment and stress coping strategies according to educational, working situation, income level but no significant difference according to gender. Findings obtained at the end of study were discussed with literature support, and suggestions were made for researchers and implementers.