Practi̇cal ethi̇c i̇ssue i̇n Sai̇d Nursi̇
Said Nursi'de amelî ahlak meselesi
  1. Tez No: 407199
  2. Yazar: KÜÇÜK ALİ KAHVECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Ahlak meselesi, hem dinin hem de felsefenin teorik ve pratik konuları içinde yer alır. Bu iki sahanın çok önemli sorunu olmakla birlikte bunlardan özellikle pratik ahlak, insan hayatında gün geçtikçe önemini daha da hissettirmektedir. Zira küreselleşme ile birlikte içinde yaşadığımız modern dönemde, hızla değişen düşüncelerin ve inançların sorgulanması sonucu meydana gelen değişim ve başkalaşımdan en büyük payı ahlakın aldığı da bir gerçektir. İçinde yaşadığımız dönem, bu çağla beraber gelen maddi ve manevi birçok problemin odağındadır. Fıtratı gereği iyi, güzel ve doğruyu arayan insanoğlu, aklını ve ruhunu da tatmin etmenin peşindedir. Ancak yaşanan zihin parçalanmışlığı sonucu meydan gelen düşünsel krizlerle beraber, ahlakî ve manevî hayatı parçalanmış ciddi savrulmalar yaşayan insanın, 'doğru eylem'i gerçekleştirebilmesi ve bu noktada sağlıklı bir sonuca ulaşması zorlaşmıştır. İnsan düşünen bir varlık olduğu kadar, aynı zamanda eyleyen bir varlıktır. Ahlak, sadece ferdî değil, aynı zamanda ailevi, toplumsal ve siyasal bir değerdir. Ahlakı içselleştirmiş bir ferd, bu haliyle başta ailesi olmak üzere tüm çevresini etkileyebilir. Çağımızın insanı, gündelik hayatının son derece hızlı akışından dolayı devamlı bir zihinsel kirlilik ve parçalanmışlık içinde gerilimler, kırılmalar ve dağılmalar yaşamaktadır. Bu gerilime bir çözüm üretmek, dağılmış zihinleri yeniden kendi asli, varoluşsal anlam bütünlüğüyle buluşturmak için Said Nursi'nin bu konudaki görüş ve düşüncelerini, eserlerinden hareketle gözden geçirmeyi düşündük. Bu parçalanmışlığa ve insan zihninin sorunlarına nasıl bir ahlâk anlayışı çözüm olabilir ve neden özellikle pratik ahlâk söz konusu olmalıdır? Çünkü pratik ahlâk bilindiği gibi nazarî ahlâk içinde yer alan ahlâk kurallarının, hayata aktarılarak uygulanmasıdır. Said Nursi'nin ahlak anlayışı, en temelde dini bir yapıya dayanmaktadır. Ahlaka dair birçok meseleyi Nursi, Kur'an ve onun pratikteki yansıması olan sünneti esas alarak anlamlandırmayı denemiş ve gerçek anlamda uygulanabilir olmanın yanı sıra sürdürülebilir bir ahlâk anlayışını ortaya koymaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
Theoretical and practical concepts both in religion and philosophy include ethical problems. Together with the key important questions coming from these fields, it is practical ethics in particular which is gaining more influence over peoples' lives as time goes on. Because of the experience of globalization in the modern period, the understanding of ethics has experienced great variation and metamorphosis due to the rapidly changing and variable thoughts and beliefs of those involved. The age in which we live has become the foci for many issues pertaining to material and spiritual problems. Man who looks for good, beauty and truth (in accordance with his nature) - aims to satisfy both his mind and heart. But it is difficult for a person whose ethical and moral life has been damaged amidst an intellectual and spiritual crisis to recover and work towards true action and to arrive at a reliable result. As much as man is a thinking being, he is also one of action. His moral character is not just for himself but also implores him to act ethically and contribute valuably in the name of his family, society and political context. A person who acts ethically from within affects his family firstly and all surroundings. Today's man faces continuous emotional stress, a weak morale and psychological problems due to the rapid pace and demands of his daily life. To try to solve these issues, we will evaluate Said Nursi's thoughts pertaining to this subject by taking into account his works which shed light on those with such wounded intellects and spirits. How does the approach of ethics solve such problems pertaining to the weakened state of modern man? And why should practical ethics in particular be taken into account? Said Nursi's ethical approach is fundamentally based on the structure and foundation of religion. Nursi tries to tackle many issues concerning ethics based on the Quran and Sunna as well as representing its practical applications. And he has provided a sustainable ethical approach which can be implemented and manifested in its truest meaning