İnanç turizmi açısından Kilis ilinin değerlendirilmesi
The province of Kilis evaluation in terms of faith tourism
  1. Tez No: 407236
  2. Yazar: MUSTAFA BAHAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH MEHMET BERK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Tarihsel süreç içinde din ve medeniyet ilişkisi her daim süregelmiştir. İnsanoğlu tarih sahnesine çıkmasıyla birlikte kendi dünyasının dışında var olan evreni incelemiş ve aşkın güçlere hayatında yer vermiş, inançlarını, düşüncelerini, tavır ve davranışlarını bu üstün güçler doğrultusunda belirlemiştir. Güneydoğu'da; Suriye ve Mezopotamya, kuzeybatıda ise Avrupa, Yunan ve Roma Uygarlığı ile komşu olan Anadolu, sahip olduğu jeopolitik konum sayesinde Doğu-Batı ve Batı-Doğu arasında hareket eden toplumların tarihi süreç içinde gelişimlerine tanıklık etmiştir. Çok tanrılı dinlerden başlayıp, tek tanrılı dinlere geçiş sürecinde Anadolu bu dinlerden beslenen pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve bu medeniyetlere ait pek çok eser günümüzde inanç turizmi bağlamında tarihi ve kültürel eserler olarak yerini almıştır. Anadolu toprakları üzerinde, inanç turizmi bağlamında tarihi ve kültürel eserlerin çoğunlukla bulunduğu yerlerden bir tanesi de Kilis ilidir.İnanç turizmivarlıklarının İslam egemenliğinde uzun yıllar yaşanılmış bir bölgede yer almasından dolayı,sahabelere ait olduğuna inanılan türbelerin çoğunlukta olduğu kanaatine varılmıştır.3000'e yakın sahabenin bu topraklarda yaşamış olduğunun ve birçoğunun bu topraklardan geçerek İslam dinini yaymaya çalıştığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle Sahabeler şehri olması, yerel halk yerli turistler tarafından da yapılan anketler neticesinde kanıtlanmıştır.Kilis ilinin, inanç turizminin potansiyelini oluşturan önemli bir öğe olarak karşımıza çıkmıştır. Bununla birlikte inanç turizmi açısından potansiyeli bulunan Kilis ilinde mevcut 27 adet tarihi cami ve bu camilerin kitabeleri, 24 adet türbe ve 14 adet kutsal sayılan mekânlar, fotoğrafları ve İnanç Turizm değerleri ile birlikte tanıtılmıştır.Yapılan çalışmamız sonucunda Kilis ilinin ulusal ve uluslararası İnanç turizm hareketliliğini sağlayacak yeterli İnanç turizm varlığının ve buna bağlı potansiyelinin bulunduğu,ancak bu değerlerden yeteri kadar faydalanamadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the historical process, the relationship between religion and civilization has been ongoing at all times. Mankind with the emergence stage of history examined the universe that exists outside of their own world and has incorporated the life of the power of love, beliefs, thoughts, attitudes and behaviour has determined that in accordance with superior forces. In Southeast Syria and Mesopotamia, in northwestern Anatolia is neighbour with European Greek and Rome Civilization, due to geopolitical position between East-West and West-East have witnessed the development of the historical process of moving society. Starting from the polytheistic religion, in the transition to monotheistic religion the feeding of the Anatolia has hosted many civilizations and many trace of that civilization in the context of the current belief tourism has been replaced as historical and cultural artifacts. On the Anatolian territory, in the context of Faith Tourism is one of the places where the historical and monuments are also often found in Kilis. Belief that settled in Kilis province's tourism and remove faith to face the day and tourism assets in order to share with the public, local people, evaluated by domestic and foreign tourists and has tried to present our perspective this study. The presence of religious tourism due to take place in a region have experienced many years of Islamic rule, it was concluded that the majority of the tomb believed to belong to the Companions. 3000 close companions that have lived on this land and passes through most of this land is a known fact that tried to spread the religion of Islam. Therefore, being a city Companions has been proven in the local community by local and foreign tourists as a result of surveys. Kilis province, as an important element constituting the potential of religious tourism were encountered. Also, religious tourism with the potential for the current 27 historical mosque and inscriptions of this mosques in Kilis, 24 shrines and 14 sacred places, photographs and introduced together with the religious tourism value. Made of the results of our work in Kilis enough faith to ensure the presence of national and international tourism Religious tourism mobility and where the associated potential, but was not found benefit sufficiently from these values.