Enerji tüketimi – ekonomik büyüme ilişkisi: Türkiye ekonomisi örneği
Energy consumption – economic growth nexus: Evidence from Turkish economy
- Tez No: 407280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez 1970 – 2006 yılları verilerini kullanarak Türkiye için sektörel enerji tüketimi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaca yönelik olarak sanayi, tarım, ulaştırma ve konut sektörlerinin enerji tüketimlerini içeren modeller oluşturulmuştur. Birim kök için ADF – WS ve ADF – MAX testleri uygulandıktan sonra tarım modeli için ARDL Sınır Testi uygulanmıştır. Bu model için eşbütünleşme ilişkisi tespit edildikten sonra ARDL modellerinden katsayı tahminleri yapılmıştır. Kısa ve uzun dönem katsayı tahminleri yapılan tüm sektörler için enerji tüketimi katsayılarının negatif olduğu görülmüştür. Analizin son aşaması olarak Granger nedensellik testi yürütülmüş ve analize konu tüm sektörlerin enerji tüketimi için ekonomik büyüme ile aralarında bir nedensellik bulunamamış ve Türkiye için nötr hipotezin geçerli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to investigate the relation between sectoral energy consumption and economic growth for Turkey for the period 1970 – 2006. For this purpose, models with energy consumptions of industrial, agricultural, transportation and residential sectors have created. After running ADF – WS and ADF – MAX tests for unit roots, ARDL Bounds Test applied for agricultural sector model and it is found that the variables of the model have cointegrating relationship. Long and short run coefficients have estimated from ARDL procedure. The results showed that energy consumption coefficients for all models are negative. Finally, Granger causality test results revealed that there is no causality between sectoral energy consumptions and economic growth confirming neutrality hypothesis for Turkey.