Ru ve Mo düşünce ekollerinde ölüm, cenaze merasimi ve yas kavramı
Death, funeral ceremonies and mourning in Ru and Mo school of thoughts
  1. Tez No: 407299
  2. Yazar: SEMA GÖKENÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ ERDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Halk Bilimi (Folklor), Philosophy, Folklore
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnsanoğlu'nun yaşamında, doğum ve ölüm hayatın başlangıç ve bitiş noktaları olmuşlardır. Ru ve Mo düşünce ekolleri düşüncesi toplumu derinden etkilemiştir. Çin'de etkili olan Ru ve Mo düşünce ekollerinin ölüm ve cenaze merasimleri hakkındaki düşünceleri birbirinden farklılık göstermektedir. Farklı dönemlerde oldukça etkili olan abartılı ve masraflı cenaze merasimleri Shang Dönemi'nde oluşmuştur. Dolayısıyla, abartılı ve masraflı cenaze merasimleri Konfuçyüs'ün yaşadığı dönem öncesinde oluşmuş ve şekillenmiştir.Çalışmada, Çin'de etkili olan Ru ve Mo düşünce ekollerine ve bu düşünce ekollerinin ölüme bakış açısı ile sonrasında gerçekleştirilen cenaze merasimi düşüncesine değinilmiştir. Konfuçyüs ve Mo Zi'nın savunduğu ilkeler birbirinden farklılık gösterdiğinden, her iki düşünürün ölüm ve cenaze merasimi düşüncesi birbiri ile çakışmaktadır. Çalışmamın bir bölümünde, Konfuçyüs ve Mo Zi'nın ölüm ve cenaze merasimi düşünceleri konunun daha iyi anlaşılabilmesi açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In human's life birth and death has been beginning and ending points. Ru and Mo thoughts have profoundly affected the society's thought. Death and funeral thoughts of Ru and Mo that have been effective in China differ from eachother. Extravagant and costly funeral which have been quite effective in different periods was formed in Shang periods. Therefore, extravagant and costly funerals were formed and shaped before the Confucius's period. In this study, have been mentioned about Ru and Mo thoughts that have been effective in China and these school of thought's death and funeral viewpoint. As Confucius and Mo Zi's advocated policies differ from eachother, philosopher's death and funeral thoughts conflict. In a parts of study, in the terms of subject better understood Confucius and Mo Zi's death and funeral thoughts were compared.