La Dimension Epique du Mal Dans L'œuvre Romanesque de Sylvie Germain
Sylvie Germain'in romanlarında kötülüğün destansı boyutu
- Tez No: 407298
- Danışmanlar: PROF. DR. NUR MELEK DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
“Sylvie Germain'in romanlarında kötülüğün destansı boyutu”başlıklı tez, tüm insanlığı derinden etkileyen sorunları kötülük kavramı doğrultusunda ortaya koymaktadır. Germain'in romanlarının, savaş, cinayet, ensest, tecavüz ve terk edilme gibi en ağır öğelerle kendini gösteren kötülük sorunsalı çerçevesinde geliştiği görülmektedir. Bir yapıtla, işlediği konuya uygun olarak onu en iyi biçimde yansıtacak edebi tür arasındaki sıkı bağlantıyı ortaya koymak amacıyla çalışmamızı üç ana bölüme ayırdık. Edebi türler arasındaki sınırların ortadan kalkmasıyla birlikte, bir metnin içerisinde farklı türlere ait özelliklerin bir arada kullanıldığını görmekteyiz. Bu bağlamda düşünüldüğünde, bir edebi türün içinde başka bir türü yansıtan özelliklerden söz edebiliriz. Destansı, fantastik, masalsı ve gerçekçi öğelerin içi içe geçmesiyle oluşan Sylvie Germain'in romanları, yazarın şiirsel ve felsefi biçemiyle uyumlu bir yapı sergilemektedir.“Destan türüne metodolojik yaklaşım”adlı birinci bölüm, edebi türlerin ortaya çıkışlarından itibaren sınıflandırılmalarıyla ilgili karşılaşılan zorlukları açıklamayı amaç edinmiştir. Çalışmamızın temelini oluşturan destan türünün tarihsel süreç boyunca geçirdiği evreler, destanın biçimsel ve içeriksel özellikleri doğrultusunda incelenmektedir. Ayrıca, bu türün Tarih ve romanla olan bağlantısı da bu bölümde yer almaktadır.“Kötülüğün İçeriği”adlı ikinci bölümde, kötülüğün dini, felsefi, edebi ve psikanalitik boyutu araştırılmaktadır. Metinlerarasılık bağlamında mitlerin, sembollerin ve rüyaların üstlendiği roller ortaya konulmaktadır. Kötülüğün neden olduğu acının, yazarın romanlarının sonunda Tanrı'nın merhameti ve kahramanın katharsise ulaştığı anda son bulduğu görülmektedir.“Sylvie Germain'in romanlarında kötülüğün destansı görünümleri”adlı üçüncü bölümde, ilk iki bölümde saptanan veriler yazarın romanlarına uygulanmıştır. Bu bölümde kötülüğün destansı boyutunun kahramanlar, olaylar, anlatım tekniği ve zaman-uzam çerçevesinde nasıl kendini gösterdiği ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, Sylvie Germain'in romanlarında beliren kötülüğün ürkütücü boyutu destansı öğeler kullanılarak vurgulanmıştır. Yazar, insanlığın acılarını romanları aracılığıyla dillendirmektedir ve romanlardaki karanlık evrenin içine sızan ışık umutların tükenmediğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis entitled“The epic dimension of the evil in Sylvie Germain's novels”reveals with the notion of evil the ways in which the French writer discloses and deals with a number of problems that deeply affect the whole humanity. Germain's novels are haunted by the big question of evil which emerges in its most violent aspects such as war, murder, incest, rape and abandon. We divided our work into three main parts to emphasize the strict relation between the content and the form of a literary work. With the removal of the borders between literary genres, features belonging to various genres can be easily detected in her texts, and it is possible that a characteristic of a particular genre to interact with those representing the system of another genre. The novels of Sylvie Germain, which are formed by the combination of epical, mythical, fantastic, and realistic elements, exhibit a harmonious structure sustained by her poetic and philosophic styles. The first part of our thesis, entitled“The methodological approach to epic”, aims to explain the issues concerning the classification of literary genre. Epic, which forms the main subject of this work, is studied through its historical and formal evolution. This part also involves the relation of the epic to history and novel. In the second part, which deals with“The substance of evil”, we focus on the theological, philosophical, literary, and psychoanalytical dimensions of evil. The role of myths, symbols, and dreams are presented in terms of intertextuality. The emerging idea is that the suffering which is caused by evil finds a relief through the mercy of God and the catharsis of the character at the end of the novels. The last chapter,“The epic aspects of evil in Sylvie Germain's novels”, represents the practical part of our dissertation in which the theoretical, methodological and terminological aspects from our first two parts find their direct application to the author's novels as to reveal the ways in which the epic dimension of evil shows itself through the characters, incidents, narration, and the spatio-temporal frame. To conclude, the calamity of evil that appears in Sylvie Germain's novels is emphasized by using epic elements. The French writer utters the sufferings of humanity and optimistically implies that the lights of hope that flow inside the gloomy universe of the novels are not extinguished yet and keep burning.