Ahmed Kayhan Efendi'nin hayatı, eserleri ve tasavvufi görüşleri
Ahmed Kayhan's li̇fe, works and hi̇s mysti̇cal vi̇ews
- Tez No: 407302
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AŞKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada son dönem mutasavvıflarından olan Ahmed Kayhan'ın hayatı, eserleri ve tasavvufi görüşleri incelenmiştir. Çalışmamız, giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde Kayhan'ın hayatı, çocukluğu, ahlaki özellikleri, ibadet hayatı, tasavvufa girişi ele alınmıştır. Hayatı hakkındaki bilgiler oğlunun ve arkadaşlarından derlendi. İkinci bölümde eserleri, üçüncü bölümde ise tasavvufi görüşleri incelenmiştir. Tasavvufi kavramları analiz edilmiş ve son olarak ise insanlara tavsiyelerinden bahsedilmiştir. Ek -1'de ise barışa davet mektupları, Ek- 2 'de türbesinden bir yazı ve Ek- 3'de türbesinden görüntülere yer verilmiştir. Sonuç bölümünde ise, araştırmamızda elde edilen sonuçlardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we have examined the life, works and mystical views of Ahmed Kayhan, one of the last period sufis. This work is made up of an introduction, three parts and conculusion. In the first part of the research Kayhan's life, childhood, moral features ,worship life and his mystical side have been discussed. İnformation about his life was compiled from his son and friends. In the second part his works and in the third part the mystical views have emphasized. We have analyzed his mystical concept and finally have mentioned his advice to the people. In appendix-1 His letters of invitation to peace and them answer's have been added. İn appendix-2 his quote's in shrine and in appendix -3 image from his shrine have been added. In the conculusion, result of our research have mentioned.