Eyyamu'l - Arab'ta içerik ve dil
Themes and language in Ayyamu'l - Arab
- Tez No: 407303
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FARUK TOPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma, Eyyâmu'l-ʿArab olarak adlandırılan İslam öncesi kabileler arasındaki savaşları ve bu savaşları ayrıntılı bir şekilde derleyen ünlü dilbilimci Ebû Ubeyde'ye nisbet edilen Kitâbü Eyyâmi'l -ʿArab Ḳable'l- İslam adlı eseri konu almıştır. Çalışma bir giriş ve iki bölümden oluşur. Giriş bölümünde Ebû Ubeyde ve Eyyâmu'l-ʿArab (Arap Günleri) ve o döneme ait şiir kısımları ve eserde adı geçen meşhur şairler ve Eyyâmu'l-ʿArab'tan bahseden kaynaklar incelenmiştir. Birinci bölümde Kitâbü Eyyâmi'l -ʿArab Ḳable'l- İslam adlı eserde geçen Yağma ve Çapul, Diyet gibi konular incelenmiştir. İkinci bölümde ise adı geçen eserin üslüpsal özellikleri farklı açılardan incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is about the wars called Eyyamu'l Arab between the tribes lived during the period before Islam and the work Kitabü Eyyami'l- Arab dedicated to the famous linguist Ebu Ubeyde who compiled those wars in detail. This work is composed of an introduction and two main parts. In the introduction part, Ebu Ubeyde and Eyyamu'l Arab (Arabian Days) and parts of poem belonged to that period, the famous poets mentioned in the work and the resources about Eyyamu'l Arab were studied. In the first part, the issues like Yağma and Çapul, Diyet mentioned in the work called Kitabü Eyyami'l - Arab Kable'l- Islam were studied/ researched. And in the second part, the stylistic features of the work mentioned above were studied/researched from different perspectives.