Gündelik hayatta benlik sunumunun sosyal paylaşım ağı Facebook üzerinden incelenmesi
An analysis of the self presentation in everyday life on Facebook
- Tez No: 407301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEZCAN DURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
İnsan ve insanın karşılaştığı, ilişki kurduğu her yerde sözlü ve sözsüz mutlaka iletişim vardır. İnsanların hayatta kalmasını, soylarını devam ettirebilmesini, topluluklar oluşturmasını ve kültürün, bilgi birikiminin ilerlemesini, iletilmesini sağlayan ana unsur iletişimdir. Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte kitle iletişimde büyük adımlar atılmış ve İnternet'in icadıyla tüm dünya İnternet ağlarıyla kuşatılmıştır. İnternet'in hızla yaygınlaşması ve Web 2.0 teknolojisinin bir getirisi olarak, kitle iletişim araçlarının tek yönlü doğrusal akışının yanında kişiler arası iletişim de boyut değiştirmiştir. MySpace ve Facebook gibi, kullanıcıların kendi içeriklerini yaratarak paylaşmalarına olanak tanıyan sosyal paylaşım sitelerinin hızlı bir biçimde artması, İnternet'i, günümüzde bireyler ve kurumlar arası ilişkileri geliştiren ve ilerleten bir sosyal ortam haline getirmiştir. Facebook, kullanıcılarına sağladığı içerik yaratma olanağı ve güvenilirliği nedeniyle günümüz dünyasında en çok kullanılan sosyal paylaşım ağlarından biridir. Dünya üzerinde milyonlarca kullanıcı Facebook'ta bir profile sahiptir. Oluşturulan bu profillerle kullanıcı sanal dünyada kendine bir kimlik edinebilmektedir. Bu çalışmada, Goffman'ın gündelik hayatta insanların bir tiyatro sahnesindeymişlercesine sürekli olarak benliklerini kurgulayarak sundukları düşüncesinden yola çıkılarak, insanların yeni yaşam alanları haline gelen sosyal paylaşım ağlarında benliklerini nasıl kurguladıkları ve sundukları araştırılmış, gündelik yaşam pratiklerinin ve benlik sunumlarının Facebook sayfalarındaki izdüşümleri inceleme konusu olarak alınmıştır. Çalışma sonuçlarında Facebook'un insanların çevrimdışı sosyal sermayelerinin büyük ölçüde devam ettiği sosyal bir ortam olduğu, boş zaman etkinliğinden çok ayrı bir zaman ayırılması gereken sosyal yaşamın bir parçası haline geldiği, kullanım pratiklerinin çevrimdışı dünyada farklı anlamlara gelecek şekilde genişlediği, gündelik yaşam pratiklerinin Facebook üzerinden ayna görüntüsü olmamakla beraber, benzer şekillerde devam ettiği yorumlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Wherever human beings and interactions between them, verbal or not, exist, there is communication. Communication is the major factor in the success of human beings for survival, reproduction, formation of societies together with the progress of culture, knowledge and transfer of them. The development of technology has led to significant improvements in the mass communication (media). Accordingly, the invention of İnternet was followed with the rapid expansion of networks trough out the world. Strengthened with the Web 2.0 technology, İnternet carried the the mutual communication between people to a new level. The rapid increase in the number of social networks such as MySpace and Facebook, which let users to build their own contents and share them, transformed İnternet to a social space for individuals and institutions. Facebook is the most famous social network in today's world thanks to the service it provides for content building and security. Millions enjoy the service of Facebook through their accounts on it. These accounts serve as a mean for the creation of an identity in the virtual world. This work has been motivated by the assertion of Goffman, who states that in daily life, human beings constantly reform and present their selves as if on a stage. Accordingly, the question of how the human beings build and present their selves on the social media has been addressed through a case study on Facebook. The main conclusions and comments can be listed as follows: 1. The social capitals of individuals remain more or less intact in the social space of Facebook. 2. The interactions on Facebook have become a part of people's social lives. 3. The impact of activities on Facebook reach to the real world and interaction in it. 4. The daily routine of individuals on Facebook imitate the real world routines with slight differences.