Adalet Ağaoğlu'nun Dar Zamanlar üçlemesinde sol muhafazakârlık ve kadın
Left conservatism and women in trilogy of Zar Zamanlar by Adalet Ağaoğlu
  1. Tez No: 407312
  2. Yazar: SILA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışmanın amacı Adalet Ağaoğlu'nun Dar Zamanlar üçlemesi aracılığıyla, Türkiye'de Kemalist Muhafazakârlığı ve sol muhafazakârlığı incelemek ve sol yapılanmaların muhafazakârlıkla, Kemalizmle ve de patriyarkayla girdiği ilişkilerin izini sürmektir. Patriyarka güncel olan birçok iktidar biçimiyle ilişkilenerek güçlenen bir baskı ve sömürü sistemidir. Ve her 'özgürleşme' sürecinin altında kadınların toplumsal cinsiyet ilişkileri ve kapitalizm aracılığıyla ezildiği açıkça görülmektedir.Erken Cumhuriyet Döneminin, 1968 kuşağının ve 1971 ile 1980 askeri darbe dönemlerinin ele alındığı üçlemede aydınların konumu ve dönüşümü dönemin koşullarına göre şekillenmektedir. Aydın kimliğinin, devrimci kimliğinin ve siyasal öznenin cinsiyetinin de erkek olarak belirlenmesi Kemalist muhafazakârlık ve sol muhafazakârlıkla yakından ilgilidir.Edebiyatın gerçekten uzak bir soyutlama olmadığından yola çıkarak, üç farklı tarihsel dönemi ele alan Dar Zamanlar üçlemesi, çalışmanın amacı doğrultusunda Kemalist muhafazakârlıkla sol muhafazakârlığın izini sürmemizi sağlamıştır. Kemalist muhafazakârlıkla sol muhafazakârlık arasında derin bir ayrımdan ziyade, birbirini önceleyen bir ilişki olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze Kemalist conservatism and left conservatism in Turkey through the trilogy of Dar Zamanlar by Adalet Ağaoğlu and is also try to understand the relations between structures in left and conservatism, Kemalism, patriarchy. The patriarchy is a system of exploitation and oppression which gains power by establishing relations with many different forms of power. And it is clearly seen that women are oppressed by gender relations and capitalism under the each“emancipation”process. In the trilogy of Dar Zamanlar which examines early Turkish Republic period, 1968 generation, the periods of the Military coup of 1971 and 1980; the position and the conversion of intellectuals take form according to the circumstances of the period. The intellectual and revolutionist identity and the gender of the political subject are determined as male and this situation is closely related to Kemalist conservatism and left conservatism. The trilogy of Dar Zamanlar which claims that literature is not real abstraction, helps us to understand Kemalist conservatism and left conservatism by analyzing three different political periods. Additionally, it is emphasised that there is not a deep difference between Kemalist conservatism and left conservatism, on the contrary there is a relationship which prioritises each other.