Uluslararası Hukukta davetle müdahale
Intervention by invitataion in International Law
  1. Tez No: 407311
  2. Yazar: ABDULLAH TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ HAMİ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
BM Antlaşması'nın, kuvvet kullanma yasağı ve iç işlerine müdahale yasağı ile devletlerin tek taraflı olarak diğer devletlere askeri müdahalede bulunmasına büyük ölçüde sınırlama getirmesinin ardından devletler, başka bir devletin egemenlik alanı içerisinde askeri güç kullanımlarını meşrulaştırmak için çeşitli argümanlar geliştirmişlerdir. Müdahale edilen devletin rızası ile askeri güç kullanımı anlamına gelen davetle müdahale bu argümanlardan birisidir. Söz konusu çalışmanın amacı, devletler tarafından sıklıkla başvurulan davetle müdahale gerekçesini karakteristik unsurları ile birlikte tanımlamak, bu gerekçenin geçerlilik koşullarını ve sınırlarını belirlemek ve uluslararası hukuka uygunluğunu değerlendirmektir. Çalışmada,“rızanın hukuka aykırılığı ortadan kaldırdığı”prensibinden hareket kuvvet kullanma yasağının emredici norm kapsamına girmediği takdirde davetle müdahalenin hukuka uygun olduğu tezi savunulmaktadır. Emredici norma aykırı olmayan rıza ile yapılan müdahalenin geçerli olması ise gerekli şartları sağlaması ve belirli sınırlar içerisinde kalmasına bağlıdır.
Özet (Çeviri)
Subsequent to UN Treaty had brought restriction to the States to make unilateral military intervention through the ban on the use of force and the principle of non-intervention in international law; a number of States have attempted to justify unilateral military action in the territory of another state. Intervention by invitation which briefly means military intervention in other states on the basis of consent is one of those justifications. The aim of this thesis to define the justification of intervention by invitation with its characteristics; to determine its conditions for the validity and to evaluate its lawfulness. In this thesis basing on the principle of“volenti fit non injuria”it is argued that intervention by invitation is lawful unless it is within the jus cogens scope of the prohibition of the use of force. However, the validity of military intervention by invitation which is not contrary of the jus cogens depends on providing necessary conditions and remaining within certain limits.