1975 - 1983 döneminde Kuzey Kıbrıs'ta ulus - devlet inşasında kültür politikaları ve kültür pratikleri
Cultural policies and cultural practices in the nation state building process of Northern Cyprus in the the period between 1975 - 1983
- Tez No: 407317
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY ÇELENK ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Bu tezde,1974 sonrasında Kuzey Kıbrıs'ta ulus-devlet inşa sürecinde yapılandırılan ulusal kültüre ve bunun karşısında ortaya çıkan direniş pratiklerine bakılmaktadır.Modern ulus-devlet oluşumlarında ulusal kültürün; etnik kimlik, dil ve din unsurları etrafında şekillendiği varsayımından hareket eden bu çalışma, 1975-1983 yılları arasında Kuzey Kıbrıs'ta ulusal kültürün etnik kimlik, dil ve dinle ilişkilendirilme biçimlerini ve bunun karşısında geliştirilen kültürel pratikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Ulusal kültürün oluşumunun ve bunun karşısında açığa çıkan kültürel pratiklerin incelendiği çalışmada, hem meclis tutanakları ve gazeteler araştırılmış, hem de 1974 öncesini hatırlayan farklı yaş ve cinsiyet gruplarından kişilerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on practices of resistance against the national culture which has been structured by the nation state since 1974 in Northern Cyprus. Based on the assumption that modern nation states has always been formed by ethnic identity, language and religion, the thesis aims to analyze the relations between national culture and ethnic identity, language and religion, and the cultural practices against these relations in Northern Cyprus from 1975 to 1983. For such a search on formation of that national culture and those cultural practices of resistance, both official reports of the parliament and journals have been examined, and partly structured interviews with different age and gender based people who have memories of the time period before 1974 were made.