Güney Kuzey Hanedanlıkları döneminde kuzeyde kurulmuş üç devlet
Southern and Northern Dyanasties period three states settled in the north
- Tez No: 407346
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İNCİ ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Eastern Linguistics and Literature, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Üç Devlet'in ( San Guo – 三国 ) yıkılmasının ardından Çin'in kuzeyinde birçok kabile ve şehir devleti ortaya çıkmıştır. M.S. Ⅲ. - Ⅴ. asırlar arası dönem yeni devletlerin, kabilelerin, göçebe toplulukların, sürekli göçlerine, birbirleriyle bütünleşmelerine ve savaşlarına sahne olmuştur. Dünya tarihinin en köklü kültürlerinden birine sahip olan Çin'in, tarihi kayıtları ve belgelerinden yola çıkarak Türk Kültürü ve soyu ile kuzeyli göçebe toplulukların bağlarını ortak yönleri ve birbirleriyle ilişkilerini ele almaya çalıştık. Çin tarihinin pek çok devrinde Türk'lerin izine rastlayabiliriz. Sinoloji ve Türk tarihi araştırmaları için çok zengin olan Çin Tarihi içerisinde çok öenmli ve tarihe ışık tutacak izler taşıyan“ Güney – Kuzey Hanedanlıkları – 南北朝 ”döneminde kuzeyde yarı göçebe, yarı yerleşik üç kabile devletini üzerinde çalışmamızı hazırladık. Bunlar Toba ( Toba Wei ), Rou Ran, ve Gao Che'lardır. Bunlar kimi zaman birbirleriyle savaşmışlar, anlaşmışlar ve evlilik anlaşmaları yapmış, akrabalık kurmuşlar ve bu sayede sulh yolu aramışlar, kimi zaman da kültürel, askeri ve sosyal etkileşim içinde olmuşlardır.
Özet (Çeviri)
After the demolishing of Three Kingdoms ( 三国 ), so many tribes and city states emerged in the north of China. Between Ⅲ. - Ⅴ. centuries, witnessed new states, tribes and nomadic societies, integrations, battles and constant migrations. As one of the most deep rooted historyof the world, based upon these records we have aimed to search the relation of northern nomadic societies, relations with each other and their common points with Türk culture and its descents. In many times of Chinese history, we can the encounter the trace of Turks. We have prepared our thesis on Northern and Southern Dynasties term Türks. This period is rare mentioned and a little bit effaced a period. But this period is very important and because of having flashing traces about Türks and their history. We have prepared our thesis on Toba ( Toba Wei ), Rou Ran and Gao Che. Sometimes they battled, sometimes compromised and made marriage agreements, established line of descent and by means of this, they searched for the way peace. And some time they were in interactions by means of culture, military and socially.