Han Dönemi ve Wang Mang reformları
Han Dynasty and Wang Mang's reforms
- Tez No: 407349
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Eastern Linguistics and Literature, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Han Hanedanlığı dönemi Çin tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bu dönemde siyasi toplumsal, kültürel gibi benzeri alanlarda önemli gelişmeler yaşanmıştır. Dört yüz yılı aşkın süre hüküm süren Han Hanedanlığı M.S. 9-23 yılları arasında kesintiye uğramıştır. Bu nedenle bazı tarihçiler Han Hanedanlığı'nı Batı Han ve Doğu Han olmak üzere iki döneme ayırmışlardır. Han Hanedanlığı tarihinde bu ayrımın yapılmasına sebep olan kişi, M.S. 9- 23 yılları arasında imparatorluğunu ilan etmiş olan Wang Mang'dır. Wang Mang imparatorluğunu ilan ettikten sonra, hanedanlığın adını“Xin (新) Hanedanlığı”olarak değiştirmiştir. Wang Mang, dönemin sosyal ve ekonomik problemlerini çözebilmek için peş peşe reformlar yayınlamıştır. Bu reformlar; toprak, kölelik, beş denkleştirme altı tekelleştirme, para, isim ve ölçü reformlarıdır. Bu reformların hemen hemen hepsi başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Reformların başarısızlığı ayaklanmalara sebep olmuştur. Ayaklanmalar sonucunda, Wang Mang dönemi sona ermiştir. Han Hanedanlığı, Doğu Han Hanedanlığı olarak devam etmiştir.
Özet (Çeviri)
The Han Dynasty has a very important place in Chinese history. In this period there were great economic, cultural, and social progresses in China. The Han Dynasty, the sovereignity of which had continued for at least 400 years, was interrupted by the Xin Dynasty of Wang Mang from 9-23 C.E. Due to that, some historians separate the Han Dynasty into two periods: the Western and the Eastern Han. The person, having caused this separation, was Wang Mang, who proclaimed his empire between AD 9–23. After proclaiming his emperorship Wang Mang changed the name of his dynasty as“Xin (新) Dynasty”. Wang Mang also made many economic and political reforms. These reforms were land, slavery, administrative, currency, changes of name, and measurement units reforms all of which were failed. The failure the reforms caused the riots. As a result of the rebellions, Wang Mang's reign ended. The period after Wang Mang's Xin Dynasty is called the Eastern Han Dynasty.