Han Hanedanlığı Dönemi merkezi yönetim ve bürokrasi yapısı
Han Dynasty Central government and bureaucracy structure
  1. Tez No: 565178
  2. Yazar: HASAN HUNER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMİNE İMGE AZERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Eastern Linguistics and Literature, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çin Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çin, 5000 yıl boyunca kültürel sürekliliğini kesintiye uğratmadan devam ettirebilmiş kadim bir devlettir. Bu köklü tarihin içerisinde sayısız devletler kurmuşlardır. Bu çalışmada; Çin tarihinde önemli bir yere sahip olan Han Hanedanlığı dönemindeki bürokrasi yapısı ve tarihsel gelişimi incelenmiştir. Devletin görevlerinin artması ve yetkilerinin genişlemesiyle birlikte halkın ve bilim insanlarının dikkatini çekmeye başlayan bürokrasi, artık günümüz toplumlarının ortak ilgi alanı ve sorunu haline gelmiştir. Toplumlar ekonomik, sosyal, kültürel olmak üzere geniş bir alana yayılmış örgütler ağı içerisinde yaşamını sürdürmektedirler. Han Hanedanlığındaki bürokrasi yapısını incelemek ve anlayabilmek için ilk olarak Qin dönemiyle başlayan merkezi yönetim sisteminin nasıl şekillendiği konusuna değinmek gerekmektedir. Daha sonra çalışmamızın asıl konusu olan Han Dönemi bürokratik yapısı üzerine incelemeler yapılmıştır. Ayrıca üst düzey bürokratların seçilme şekilleri nasıldır, görevleri nelerdir ve maaş sistemi nasıldır sorularının cevapları araştırılmıştır. Aynı zamanda Han Hanedanlığı dönemi merkezi ve yerel yönetim, bürokrasi yapısıyla Çin'in bürokratik yapıya verdiği önem üzerinde de durulmuştur
Özet (Çeviri)
China is an ancient state that has been able to maintain its cultural continuity for 5000 years without interrupting it. Countless states have established in this deep-rooted history. In this study; The bureaucracy structure and historical development of the Han Dynasty, which has an important place in China history, was investigated. The bureaucracy, which started to attract the attention of the people and scientists with the increase of the duties of the state and the expansion of its powers, has become a common area and problem of today's societies. Societies live in a wide network of organizations including economic, social and cultural. In order to examine and understand the structure of the bureaucracy in the Han Dynasty, it is necessary to first touch upon how the central administration system, which began with the Qin period, was shaped. Then, the main subject of our study was examined on the bureaucratic structure of Han Period. In addition, the answers to the questions of how the senior bureaucrats were elected, their duties and the salary system were investigated. At the same time, the importance of China's bureaucratic structure with its central and local government, bureaucracy structure during the Han Dynasty period was emphasized.