Seramik yüzeylerde yazı ve Farsça karakterler ile artistik arayışlar
Wiriting and Persian characters and artistic quests on ceramic surface
- Tez No: 407391
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN TERVİEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Tarih boyunca güzel yazı yazma ve şiir, insanın başlıca ilgi alanlarından olmuştur. Seramik sanatı ve tarihi içinde de yazı özellikle Anadolu'da Asur Ticaret Kolonileri çağında etkin bir biçimde kullanılmış. Belgeleme niteliği ile seramik yüzeylerde görülmüştür. Yazının çivi ve hiyeroglif olarak kil tabletlerde kullanımının amaç ve gereklilikleri farklı olsa da, artistik açıdan çivi yazısı ve hiyeroglifi sanatsal amaçlarla günümüzde eserlerinde kullanan sanatçılar görülmektedir. Yazı bulunuşundan günümüze kadar sanat alanında farklı şekillerde kullanılmıştır. Yazı taşıdığı anlamdan ziyade özellikle sanatın farklı dallarında estetik bir öğe olarak yer almıştır. Bu çalışmaya heykeltraş Parviz Tanavoli'nin 'Hiç' adlı seri çalışmaları ışık tutmuştur. Yazının sanat anlamında seramik yüzeylerde kullanılması ile ilgili bu çalışmada; seramik ve şiir birbirini destekler şekilde uygulanmaya çalışılmıştır. Özgün seramik formlar, karolar ve farklı seramik tekniklerin araştırılması ile hazırlanan yüzeyler, salt plastik bir öğe olarak yazıya odaklanmayı hedeflenecek biçimde tamamlanmıştır. Anahtar Sözcükler Seramik, Yazı, Kaligrafi, Yüzey, Şiir.
Özet (Çeviri)
Calligraphy and poetry have been one of the main interests of human beings throughout history. In the history of ceramics, writing was effectively utilized for documentation. This was particularly useful in the trades of Assyrian colonies in Anatolia. However, cuneiform and hieroglyphic on clay tablets were used for various purposes. Nowadays, there are artists who use cuneiform and hieroglyphic as a means of artistic expression. Since its emergence, writing in art has been used with different styles. In arts, however, it has been adopted for rather aesthetic purposes than semantic functions. The 'Hich' corpus of Parviz Tanavoli has been of valuable aid in the completion of this work. This study investigates calligraphy on ceramic surfaces and the reciprocal effects of poetry and ceramics. Authentic ceramic forms, tiles, surfaces prepared through different techniques and pure plastic with writing orientation is the focus of this study. Key Words Ceramics ,Writing, Calligraphy, Surface, Poetry