Alexander Konstantinovich Glazunov'un yaşamı ve opus 82 la minör keman konçertosu'nun incelenmesi
The life of Alexander Konstantinovich Glazunov and the examination of the opus 82 violin concerto in a minor
- Tez No: 407392
- Danışmanlar: PROF. FATMA REYYAN BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
10 Ağustos 1865'de St. Petersburg'da doğan Alexander Konstantinovich Glazunov, Rus romantik müziğinin son temsilcilerindendir. Hocası Rimski-Korsakov'un izinden gitmiş ve Rus müziği geleneklerine bağlı kalarak, kendi yaşadığı döneme ve bugüne damgasını vuran eserler vermiştir. Aynı zamanda St. Petersburg Konservatuvarı'nda otuz yıla yakın hocalık ve yöneticilik yapmış ve aralarında ünlü besteci Dimitri Shostakovich'in de bulunduğu pek çok sanatçının yetiştirilmesine katkıda bulunmuştur. Glazunov'un en bilinen eserleri arasında opus 57“Raymonda”ve opus 67“Mevsimler”baleleri, opus 109 saksafon konçertosu ve bu araştırmanın konusu olan Opus 82 La Minör Keman Konçertosu gelmektedir. Keman konçertosu 1904'de yazılmış, ünlü kemancı ve pedagog Leopold Auer'e adanmıştır. İlk seslendirilişi de 1905 yılında yine Leopold Auer tarafından, bestecinin yönetiminde, St. Petersburg'da gerçekleştirilmiştir. Çoğu kemancının repertuvarında yer almakta ve konserlerde sıklıkla seslendirilmektedir. Usta kemancıların çoğu bu konçertonun kaydını gerçekleştirmiştir. Bu çalışmada, Alexander Konstantinovich Glazunov'un hayatı ve müziği ayrıntılı şekilde tetkik edilmiş, Opus 82 La Minör Keman Konçertosu müzikal yönden detaylıca incelenmiştir. Eseri çalacak veya çalıştıracak kemancıların, besteci ve konçerto hakkında ayrıntılı bilgi edinmeleri ve icra sanatında daha bilinçli olmaları amaçlanmıştır. Anahtar Sözcükler Glazunov, Keman, Konçerto, opus 82
Özet (Çeviri)
Alexander Konstantinovich Glazunov, who was born in St. Petersburg on 10 August 1865, is one of the last representatives of Russian romantic music. He followed in the footsteps of his tutor Rimski-Korsakov and by staying devoted to the traditions of Russian music, created works that left a mark on the period he lived in and on today. At the same time, he worked as a teacher and administrator at the St. Petersburg Conservatory for nearly thirty years and contributed to the raising of many artists among which the famous composer Dimitri Shostakovich also exists. Among the most well-known works of Glazunov are opus 57“Raymonda”and opus 67“The Seasons”ballets, opus 109 saxophone concerto and opus 82 Violin Concerto in A Minor. The violin concerto was written in 1904 and dedicated to the famous violinist and pedagogue Leopold Auer. Its first playing was held in 1905 again by Leopold Auer, under the conduction of the composer in St. Petersburg. It can be found in the repertory of many violinists and are played frequently in concerts. Many of the professional violin players have made the recording of this concerto. In this paper, the life and music of Alexander Konstantinovich Glazunov has been examined and the Opus 82 Violin Concerto in A Minor has been observed in detail. It aims for violinists to play or teach the concerto to obtain detailed information on the composer and concerto and for them to be more conscious in their artistic performance. Keywords Glazunov, Violin, Concert, opus 82