César Franck'ın 'Prelüd, Koral ve Füg' eserinin incelenmesi
The examination of the piece 'Prelude, Chorale and Fugue' by César Franck
  1. Tez No: 407396
  2. Yazar: BEGÜMHAN GENÇGÖNÜL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. İREM BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Piyano Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
19. yüzyılın ikinci yarısında Fransız Müziği'nin önde gelen isimlerinden ve usta orgcularından biri olan César Franck, piyanoda benimsediği org anlayışı ile döneminin en ilgi çekici bestecilerindendir. Piyano enstrümanıyla org etkisi yarattığı eserleri ile Debussy ve Ravel gibi diğer öncü bestecileri etkiler. Eserlerinde, enstrümantal fikirleri polifonik anlayış ile birleştirerek yoğun bir atmosfer oluşturur.“Prelüd, Koral ve Füg”, zengin armonik yapısı, piyanonun her türlü imkanının sonuna kadar kullanılması, Franck'ın duyumsal ve dindar kişiliğinden gelen mistik öğeleri sağlam bir form anlayışıyla dengelemesi nedeniyle piyano literatürünün anlaşılması en zor ve değerli eserlerinden biridir. Bu çalışmada, bestecinin hayatı, eserleri ve içinde bulunduğu kültürel ortamla ilgili bilgi verilmiş, esere adını veren üç form ve tekrarlı biçim ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Son bölümde de eserin form analizi yapılmıştır. Anahtar Sözcükler Franck, Prelüd, Koral, Füg, Tekrarlı Biçim.
Özet (Çeviri)
César Franck was one of the greatest names of the French Music and also most skilled organ player in the second half of the 19. Century, thus he is one of the most interesting composers of his time considering his insight of organ on piano music. With his piano works that he created the effect of organ with piano instrument, he influenced other great composers like Debussy and Ravel. In his compositions, he combines his instrumental ideas with his understanding of polyphony and he creates an intense atmosphere.“Prelude, Chorale and Fugue”has a very rich harmonic structure and uses all the possibilities of the piano instrument has to offer, also being the outcome of Franck's sensual and religious personality, balancing the mystic facts with a solid sense of form, this piece is one of the hardest and incomprehensible works of piano literature. In this research, the life of this composer, his works and the cultural environment he was in, it is stated along with the three different forms and cyclic form that generates this piece. In the last part, it is analysis the form of the work. Key Words Franck, Prelude, Chorale, Fugue, Cyclic Form.