Boynuzlu hayvan figürlerinin seramik formlarda yorumu
The interpretation of the horned animal figures in ceramic forms
  1. Tez No: 407401
  2. Yazar: OĞUZ BOZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. HÜSEYİN ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Seramik bizi tarihin kayıtlarıyla donatılmış olan geçmişe taşır. İnsanoğlunun yerküre üzerindeki ilk görünüşüyle, zaman içinde yaşadığı karmaşık göç yollarına varırız. Bu yüzden tarihi araştırarak onların yaşamlarıyla bilgi edinebiliriz. Görünen seramik formlar çok çeşitlidir ve bu kıvrımlı yolu birçok medeniyet ve insan takip eder, aynı zamanda gelenekler belirgin bir şekilde genişçe ayrılmış birçok ulusu gösterir. Çoğu durumda seramikler bize medeniyetlerle ilgili bilgi vermektedir. Her medeniyet geçtiği yollarda kendilerine has özellikte eserler bırakmışlardır. Yazılı tarihin rehberliğinde gidebildiğimiz kadar geçmişe gitmek bizi tarih öncesi devrin kanıtlarına ulaştırabilir. Bu yüzden meraklı bir şekilde farklı medeniyetlerin erken dönem üretimlerini karşılaştırmaktayız ve onların seramiklerini keşfetmekteyiz. Böylece boynuzlu hayvan figürlerinin üretim sebeplerine ve farklılıklarına ulaşabiliriz. Mağara duvarlarına çizilen basit boynuzlu hayvan resimleri belki sadece avcılığı anlatan hikâyelerdi. Daha sonra boynuzlu hayvan figürlerini, seramik formlar üzerine çeşitli anlamlar yükleyerek kullanmışlardır. Ayrıca izlediğimiz gelişim evreleri ve zaman içerisinde değişen toplum yapısı, günümüz seramik üretiminde bize yol göstermektedir. Bu araştırmada tarihsel süreç içerisinde seramiğin gelişimi, boynuzlu hayvan figürlerinin kullanımı ve günümüz seramik sanatında boynuzlu hayvan figürlerin uygulanış biçimleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Ceramic carries us back to past that was rigged with history's records. With the first appearance of humanbeing in earth, we could reach up its complicated migration routes that lived in time. Therefore we can make information about their lifes by means of exploring the history. Appearing ceramic forms are various and lots of civilazation and people follow this twisted road, at the same time mores clearly show many nations seperated widely. In many circumstances ceramics give us information about civilizations. Every civilization leave very special pieces in the roads they passed. We can reach the proofs of prehistoric era by going past as much as we can under the guidance of written history. For that reason, we compare early period productions of different civilizations nosily and find out their ceramics. The simple horned animal images which painted in cavewalls were probably stories about hunting. Afterwards, they use horned animal figures for giving various meanings to ceramic forms. Besides, development stages that we saw and the construction of the society in times lead us to know present ceramic production. This study approaches the evolution of ceramic in historical process, the using of horned animal figures and implemantation forms of horned animal figures to present ceramic art.