Animal figurines during the Early Bronze Age of Anatolia: The case of Koçumbeli
Anadolu Erken Tunç Çağı'nda hayvan figürünleri: Koçumbeli örneği
  1. Tez No: 550591
  2. Yazar: EBRU GİZEM AYTEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ATAKUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerleşim Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tez, Erken Tunç Çağı Koçumbeli yerleşiminde bulunan hayvan figürinlerinin incelenmesiyle, hayvan figürinlerinin sosyal bağlamda kullanımının anlaşılması amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için Koçumbeli'nde bulunan 20 hayvan figürini, tematik tasvir, hammadde seçimi, üretim tekniği, renk, kırılma düzeni ve buluntu konteksti açısından incelenmiştir. Tematik değerlendirmeler, tasvir edilen hayvanlar türlerine, cinsiyetlerine ve yaşlarına odaklanırken; bağlamsal değerlendirmeler, hayvan figürinlerinin domestik ve gömü alanlarıyla ilişkisine odaklanmaktadır. Bu yanı sıra, hayvan figürinlerinin daha iyi anlaşılabilmesi için, diğer Erken Tunç Çağı yerleşimlerinde bulunan hayvan figürinleri de benzer kavramlar üzerinden değerlendirilmiştir. Tematik bulgular, özellikle boynuzlu hayvanların, hem Koçumbeli hayvan figürinlerinde hem de diğer yerleşimlerin figürin gruplarında vurgulandığını göstermektedir. Bunların yanı sıra, ETÇ hayvan figürinlerinde farklı hayvan türlerine de rastlanmıştır. Bağlamsal değerlendirmeler ise, kil hayvan figürinlerinin genellikle domestik alanlarla ilişkili olduğunu gösterirken, metal hayvan figürinlerinin ise elit mezarlarıyla ilişkili olduğunu göstermektedir. Bu bulgular dönemin geçim ekonomisi içerisinde tartışılmış ve hayvan imgelemlerinin tarih öncesi Anadolu'da ki gelişimine dayanarak, hayvan figürinlerinin, toplumsal yenilenme inancı ve ritüellerine referansla bireylerin ve ailelerin sosyal kimliğine ve prestijine yönelik müzakerelere arabuluculuk yaptığı önerilmektedir. Bu durumda metallerin özel üretimleri ve bu özel üretim metallerin elit cenaze törenleriyle bir parçası olmaları, ETÇ Anadolu'sunda ortaya çıkan merkezileşme süreçleri bağlamında düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to understand the use of animal figurines at the Early Bronze Age site of Koçumbeli in social context. In order to achieve this aim, 20 animal figurines from Koçumbeli have been examined in terms of their thematic representations, raw materials, production technique, color, breakage as well as their contexts. Thematic evaluations focus on the animals depicted and their sex and age, while the contextual evaluations focus on the spatiality of animal figurines in relation to domestic and burial contexts. Following this, where possible through the publications, the animal figurines discovered at other EBA sites of Anatolia are evaluated in similar terms, in an attempt to achieve a better understanding of the figurines under consideration. The thematic findings indicate that horned animals are particularly emphasized both within the corpus of Koçumbeli and other sites. Besides these, other animals can be found within the assemblages. The contextual evaluations suggest that the clay animal figurines are generally associated with domestic contexts whereas the metal figurines are associated with elite burial contexts. Based on an evaluation of these findings against the subsistence economy of the time period as well as the development of animal imagery during the prehistory of Anatolia, it is suggested that animal figurines mediate a negotiation of social identity and prestige of individuals and families with reference to beliefs and rituals of social regeneration. Their specialized production in metals and association with elite burials should be placed in context of the emerging centralization processes during EBA in Anatolia.