İzole kurbağa atriumunda Dopamin'e bağlı muhtemel etkilerin mekanizmasına yönelik bir çalışma
  1. Tez No: 40743
  2. Yazar: CEMİL GÖÇMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA DİKMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Çalışmamızda spontan çalışan izole kurbağa atriumunda dopamin etkilerinin muhtemel mekanizması araştırıldı. Bu amaçla sağ ve sol atriumlar bütünlüğü bozulmadan uçlarından bağlanarak, ısısı 20°C de sabit tutulan ve kurbağa Ringer solüsyonu içeren izole organ banyosuna 0.15 g tansiyon altında asıldı. Spontan çalışan dokunun kontraksiyon boyundaki veya gücündeki değişmeler izotonik ve izometrik transducerler aracılığı ile bir poligrafa kaydedildi. Dopamin 'e bağlı pozitif inotrop etki propranolol tarafından güçlü ve doza bağımlı bir tarzda inhibe edildi; ancak dopamin antagonisti bir madde olan metoklopramid 'den anlamlı bir şekilde etkilenmedi. Preparatın dopamin veya adrenalin ile yarım saat ön inkübasyona maruz bırakılması işlemi, anılan iki agonist ilaca karşı doku duyarlığında bir değişikliğe neden olmadı. 30 dk aralar ile 3 kümü latif izoprenalin ( lO“*?, 10-e, 10”5 ve 10~4 M ) uygulanması cevaplarda giderek bir azalmaya yol açtı. Bundan sonra aynı dokuya uygulanan dopamin 'in etkilerinde de belirgin azalma gözlemlendi. Diğer yandan 3 kez kümülatif dopamin ( 10-7, 10-8, 10-5 ve 10-4 M ) uygulanması dokuda desensitizasyona neden o lmad ı. Bu bulgular spontan çalışan izole kurbağa atrium dokusunda dopamin 'in pozitif inotrop etkisinin 0 reseptörler aracılığı ile geliştiğini telkin etmektedir. 16
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, possible mechanism of dopamine effects on the isolated spontaneously beating frog atrium was investigated. Both left and right atrium were wholly removed and mounted under 0.15 g tension in an organ bath containing Ringer solution. The temperature of the bathing medium was kept at 20°C and continuously bubbled with oxygen. Changes in contraction length or contractility were recorded on a polygraph via an isotonic or isometric transducer. Positive inotropic action of dopamine was antagonized by propranolol in a dose-dependent manner but not by metoclopramide, a dopamine antagonist. Preincubation of the preparation for 30 minutes with dopamine or adrenalin did not alter tissue sensitivity to these agents. Cumulative isoprenaline ( 10-7, 10_e, 10-5 and 10-4 M ) administrations three times at 30 minutes intervals caused a decrease in responses to both isoprenaline and dopamine, while cumulative dopamine ( 10-7, 10_e, 10~5 and 10-4 M ) administrations three times at 30 minutes intervals did not produce any significant change. These findings suggest that positive inotropic action due to dopamine on the isolated spontaneously beating frog atrium is probably mediated by ©-adrenergic receptors. 17