Kitlesel işçiden toplumsal işçiye: Maddi olmayan emek ve beyaz yakalılar
From the mass worker to social worker: Immaterial labour and white collars
- Tez No: 407739
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLİN NAZLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Çalışma günümüzde maddi olmayan emeğin diğer emek biçimleri üzerinde hegemonik olduğunu iddia etmektedir. Bu kapsamda Türkiye'de maddi olmayan emeğin fotoğrafının çekilmesi ve işleyiş mantığının ortaya konması hedeflenmiştir. Bunun için İstanbul'da alan araştırması gerçekleştirilmiş; devamında alan araştırmasının ve elde edilen verilerin analizinin nasıl gerçekleştirildiği açıklanmıştır. Elde edilen veriler maddi olmayan emeği temel alan kuramlar ve gerekçelendirme sosyolojisinin bakış açısıyla harmanlanmış; böylece maddi olmayan emeğin ruhları ortaya çıkarılarak okuyucuya sunulmuştur. Bunlar adalet, hakimiyet, güvenlik, heyecan uyandırma ve gerekçelendirmedir. Türkiye'de maddi olmayan emek üreticileri, ruhları ve üretim ilişkilerindeki konumuna göre gruplara ayrılmış ve bunlara A, B, C ve D adı verilmiştir. Bu doğrultuda maddi olmayan emek üreticileri sosyal tipleştirilerek gruplar ve gruplar arasındaki ilişkiler açıklanmıştır. Sonuç bölümünde araştırmanın ulaşmak istediği amaçlar, maddi olmayan emeğin değerleri ortaya çıkarılmış ve Türkiye'de maddi olmayan emeğin fotoğrafı oluşturulmuştur. Ardından bu fotoğraf üzerinden maddi olmayan emek üreticisinin yaşam biçiminin belirişi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation it is claimed that immaterial labour is hegemonic on other labour forms today. Within this contex, it was intended to analytically explain the outlines of immaterial labour and define how its mechanism works in Turkey. A fieldwork in İstanbul was carried out to achieve this aim and subsequently the process of fieldwork and how the data collected and analysed were explicated. Data gathered was combined with immaterial labour theory and view of sociology of justification. Thus, the spirits of immaterial labour which are fairness, domination, security, excitement and justification were detected. Then, immaterial labour workers were classified into the groups named A, B, C, D with regard to the spirits of immaterial labour and relation of production. Immaterial labour workers were considered as social types so that groups and relations of group members could be explained. The dissertations's aims and the worth of immaterial labour was indicated in the conclusion. Consequently, the photo of immaterial labour and its life style in Turkey was taken and presented by this dissertation to the reader.