Kuşadası, Kadıkalesi/Anaia kazısı 2001-2012 sezonu Bizans küçük buluntuları
The Byzantine period of minor objects of Kadikalesi/Anaia excavation at Kuşadasi during the seasons of 2001-2012
  1. Tez No: 407749
  2. Yazar: FERİDE İMRANA ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP MERCANGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bizans Sanatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 458
Özet
Kadıkalesi/ Anaia Aydın ili, Kuşadası İlçesinin, 8 km güneyinde Davutlar sahilinin güney kıyılarında yer alan bir Orta Çağ kalesidir. Kadıklalesi kazıları, 2001 yılında beri Prof. DR. Zeynep Mercangöz'ün, başkanlığında yürütülmektedir. Tezimizin konusunu“Kuşadası, Kadıkalesi/Anaia Kazısı 2001-2012 Sezonu Bizans Küçük Buluntuları”, oluşturmaktadır.Tezin amacı, kazı küçük buluntuları işlevlerine göre sınıflandırılıp, kalenin günlük yaşamına dair ayrıntıları ortaya çıkartmaktır. Kadıkalesi kazılarında ele geçen küçük buluntular, maden, kemik, fildişi, steatit (sabuntaşı) ve taştan üretilmiştir. Tez çalışması sırasında 2000'den fazla malzeme incelenerek 648 adet küçük buluntu iki ana başlık altında, dinsel objeler ve dini olmayan küçük eserler olarak kataloğumuza alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Kadıkalesi / Anai in Aydın, Kusadasi district, located 8 km south of the southern coast of Davutlar is a medieval castle on the coast. Kadıkalesi excavation have been conducted by Prof. Dr. Zeynep Mercangöz. The subject of our thesis is The Byzantine Period Of Minor Objects of Kadıkalesi/Anaia Excavation At Kuşadası During The Seasons of 2001-2012". The present thesis aim is classified functions of the minor objects, bring out daily life of the castle. The minor objectes of Kadıkalesi excavations, are made of, metal, bone, ivory, steatite (soapstone) and stone. During the thesis study, more than 2000 minor objects analyzed 648 of them categories as two main titled religous objects and non- religous ojects.